w

Masz tę grupę krwi? Jesteś bardziej podatny na koronawirusa

Kolejne badania przynoszą kolejne ciekawe rezultaty. Tym razem dotyczą one grup krwi i ich wpływu na zakażenie się koronawirusem.

grupa krwi a koronawirus

Czy grupa krwi ma znaczenie, jeśli chodzi o zakażenie SARS-CoV-2? Badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że koronawirus częściej atakuje ludzi z grupą krwi A.

Grupa krwi a koronawirus

Naukowcy przyjrzeli się ponad 2100 pacjentom w Wuhan i Shenzhen. Po badaniach stwierdzili, że odsetek osób z grupą krwi A, u których stwierdzono koronawirusa (41%), jest większy niż ich udział w ogólnej populacji Chin (32%). Co więcej, osoby te również częściej wykazywały cięższe objawy.

POLECAMY:
Znaleźli lekarstwo na koronawirusa? Naukowcy szokują

Natomiast osoby z grupą krwi O stanowią 34% populacji Chin, ale stanowiły tylko 25% osób w grupie badanej, u których zdiagnozowano COVID-19. Naukowcy zasugerowali, aby lekarze przeprowadzili badania krwi pacjentów w celu oceny ich poziomu ryzyka.

Grupa krwi a koronawirus. Nie można wyciągać błędnych wniosków

Naukowcy zauważyli jednak także, że wyniki badań są wstępne, i w tym momencie można je wykorzystać w zakresie monitorowania pacjentów z konkretnymi grupami krwi. To poniekąd taka dobra rada, aby baczniej przyglądać się tym z grupą krwi A.

Badacze ostrzegli także przed zbytnią ufnością co do wyników badań. Nie zostały one jeszcze bowiem poddane ocenie.

POLECAMY:
Przewidziała koronawirusa 12 lat temu. Podała dokładną datę

Chińczycy najbardziej stanowczo przestrzegają jednak przed bezpodstawnym twierdzeniem, iż osoby z grupą krwi A są w bezpośrednim niebezpieczeństwie, czy że osoby z grupą krwi O są całkowicie bezpieczne. To absolutnie błędne wnioski.

W artykule South China Morning Post zacytowano również naukowca niezwiązanego z tymi badaniami, który zauważył, że chociaż badana populacja była odpowiedniej wielkości, to tylko niewielka część potwierdzonych przypadków COVID-19 na całym świecie. W związku z tym przyprowadzenie takich badań na szerszą skalę potwierdziłoby daną tezę albo by jej zaprzeczyło.

POLECAMY:
NIESAMOWITE. Twórcy komiksu przewidzieli koronawirusa 3 lata temu?

Naukowcy dodają, że oczywiście bez względu na grupę krwi ludzie nadal muszą zachować ostrożność, angażować się w dystans społeczny i przestrzegać dobrej higieny.

Koronawirus na świecie

Po tym, jak Chiny zdołały poradzić sobie z tym nagłym wybuchem wirusa, inne kraje zostały zaatakowane ogromnymi epidemiami.

POLECAMY:
Maseczki źródłem infekcji? Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega

Globalnym epicentrum stała się teraz Europa. Ponad 35 000 osób złapało wirusa we Włoszech, 14 000 w Hiszpanii i ponad 8 000 w Niemczech i Francji. A liczby te cały czas rosną.

Na całym świecie odnotowano ponad 206 000 przypadków koronawirusa i blisko 8 800 zgonów.

źródło: SCMP

Zobacz także:

mariusz raduszewski natalia siwiec

Kim jest Mariusz Raduszewski, mąż Natalii Siwiec?

straż graniczna koronawirus w polsce transport świń krów

Straż Graniczna apeluje w sprawie zwierząt. „Sytuacja jest tragiczna!”