w , ,

Koniec maseczek na ulicach! Premier Morawiecki podał dwie daty

Były symbolem epidemii. Nieoficjalne informacje z mediów potwierdzają jednak krążące od paru dni plotki. Już za chwilę nie będziemy musieli zakrywać nosa i ust w przestrzeni publicznej.

koniec maseczek od kiedy data odmrazanie gospodarki

Koniec maseczek już wkrótce. Były symbolem epidemii. Nieoficjalne informacje z mediów potwierdzają jednak krążące od paru dni plotki. Już za chwilę nie będziemy musieli zakrywać nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Koniec maseczek na ulicach. Od kiedy?

Już od najbliższego weekendu zniesiony ma być obowiązek zasłaniania maseczkami ust i nosa na ulicach. O sprawie poinformowało nieoficjalnie jako pierwsze radio RMF FM. Wcześniej wzmiankował o tym jedynie portal money.pl, którego dziennikarze wskazywali na brak możliwości całkowitego zniesienia obowiązku.

POPULARNE
Celebryci tracą pracę przez koronawirusa. "Trzeba pomyśleć o innych sposobach zarabiania"

Konferencja premiera zaplanowała została na godz. 11, ale opóźniła się się ze względu na trwające obrady Sejmu. Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnym etapie znoszenia ograniczeń. O sprawie poinformował dziś jako pierwszy dziennikarz Marcin Makowski:

Premier najprawdopodobniej podjął już decyzję, że należy otworzyć kina i teatry, salony tatuażu, masażu i solaria oraz kluby fitness i siłownie. Zadowoleni będą też korzystający z firm z branży ślubnej i eventowej oraz odwiedzający parki rozrywki. Te obostrzenia zostaną zdjęte 6 czerwca.

mateusz morawiecki maseczki koniec obostrzeń od kiedy odmrażanie gospodarki
Mateusz Morawiecki. Fot. TVP Info / screenshot

My powoli odzyskujemy pole, stajemy na coraz bardziej twardym gruncie jeśli chodzi o koronawirusa. Każdy kolejny dzień to większa liczba wyzdrowień. To dobra wiadomość. Wykonujemy jednocześnie coraz więcej testów. Możemy przejść do kolejnego etapu, dużego i zasadniczego, znoszenia restrykcji. Przechodzimy do nowej normalności, nowej rzeczywistości gospodarczej – powiedział premier.

Koniec maseczek 30 maja, kolejny etap 6 czerwca

Koniec obowiązku noszenia maseczek wejdzie w życie 30 maja. W reżimie sanitarnym pozostaną już tylko imprezy masowe i koncerty. Nadal nie będzie można wpuszczać kibiców na stadiony sportowe. Maseczki będą nadal obowiązywały np. w urzędach oraz na terenie sklepów. Wiele branż będzie więc nadal funkcjonować w starym stylu. W gastronomii i sklepach nie będzie już limitu osób na metr kwadratowy.

Dotyczy to też kościołów. Wraca również możliwość gromadzenia się, ale do 150 osób i z zachowaniem dystansu. Będzie możliwość brania udziału w koncertach, ale tylko plenerowo.

Za nami dopiero pierwsza runda

Pierwsza runda walki z koronawirusem w Polsce na pewno została wygrana. Choroba jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa, a epidemia w niektórych województwach wciąż się rozkręca. Dlatego musimy pamiętać, że jeśli znów będziemy – jak dawniej – ściskać się w autobusach miejskich, restauracjach czy w hipermarketach, chorych będzie przybywać. Do tego dochodzą wieści o drugiej fali wirusa na jesieni, który zaatakuje jednocześnie z grypą.

POPULARNE
Andrzej Sośnierz: "W Polsce jest nawet 150 tys. osób zakażonych koronawirusem"

Oficjalna liczba osób zakażonych koronawirusem na całym świecie to już ponad 5,5 mln. Do tej pory zmarło ponad 340 tys. osób (również oficjalnie).

Źródło: Twitter, WP, RMF FM

Zobacz także:

andrzej duda ibris sondaż marcin duma wybory prezydenckie

Andrzej Duda w oczach Polaków. Nowy sondaż IBRiS zaskakuje

tarcza antykryzysowa 4.0 rynek pracy fatalna kondycja przedsiębiorstw

Tarcza Antykryzysowa nie działa? Przedsiębiorcy w fatalnych nastrojach