w

Strażacy apelują! Nigdy nie zostawiaj butelki z wodą w aucie

strażacy apelują samochód auto butelka z wodą

Strażacy apelują do wszystkich właścicieli samochodów. Pozostawiona w pojeździe butelka z wodą może doprowadzić do tragedii. To ważne, bo przed nami gorące, letnie dni.

Strażacy apelują do posiadaczy samochodów

Każdy, kto posiada samochód, wie, jak bardzo w letnie dni może nagrzać się jego wnętrze. Ostatnie badania przeprowadzone przez Uniwersytet Stanforda wykazało, że w upalne dni, temperatura wewnątrz zaparkowanego samochodu może dojść nawet do 44-55 stopni w ciągu godziny. Dzieje się tak już wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest dużo mniejsza.

POLECAMY:
Lubisz nosić najnowsze trendy? Teraz możesz je tanio kupić!

Każdy właściciel pojazdu bez wątpienia ma świadomość, że w upalne i letnie dni w samochodzie nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt. To stwarza sytuację zagrożenia zdrowia lub życia. Jednak równie poważnym zagrożeniem jest – choć brzmi to kuriozalnie – pozostawienie w samochodzie bezbarwnej butelki z wodą.

Strażacy z jednostki Oklahoma’s Midwest City przeprowadzili testy i odkryli, że promienie słoneczne skupione przez butelkę osiągnęły ponad 120 stopni! Butelka działa więc dokładnie tak samo jak szkło powiększające i może do takiego stopnia skupić promienie słoneczne, że spowoduje wybuch pożaru.

Zagrożenie pożarowe jest ogromne

Dlatego strażacy alarmują! Nie zostawiajmy butelek z wodą w samochodzie, chyba że w całkowitym cieniu (pod siedzeniem).

Promienie słońca przejdą bez problemu przez butelkę z płynem tak jak przez szkło powiększające i zadziałają tu zasady optyki. Plastik lub szkło oraz woda są w stanie wytworzyć tak mocno skupiony promień, że bez problemu doprowadzi to do pożaru wnętrza auta – powiedział strażak David Richardson dla KFOR News. Podobne ostrzeżenie zamieścił w sieci pewien mężczyzna, który bezpośrednio doświadczył tego na własnej skórze.

POLECAMY:
Zmiany w 500 Plus? 600 plus dla pracujących i bony zamiast przelewu

Siedziałem w samochodzie i jadłem drugie śniadanie. Kątem oka zauważyłem, że w samochodzie wydobywa się dym. Spojrzałem w bok i zobaczyłem jak butelka z wodą skupia światło i dosłownie podpala fotel – powiedział mężczyzna.

Przykład prosto z życia

Na całe szczęście był wtedy w swoim samochodzie i mógł odpowiednio zareagować. Ale gdyby go nie było, mogło dojść do prawdziwej tragedii.

Safety Check: Water Bottle in a Hot Car

Did you know that on a hot day, a see through water bottle in your car has the potential to start a fire? Neither did Stations Battery Technician Dioni Amuchastegui.

Opublikowany przez Idaho Power Czwartek, 13 lipca 2017

 

Każdy ma ze sobą butelkę w ciepłe dni, bo powinniśmy w lato pić dużo wody. Dlatego jeśli zabieramy butelki ze sobą do samochodu, upewnijmy się, że nie kładziemy jej w pełnym słońcu – mówi Richard McKinnies w nagraniu, które ma już ponad pół miliona wyświetleń.

Źródło: Facebook / Idaho Power

rafał trzaskowski przerywa kampanię imgw alerty pogodowe powódź warszawa

Rafał Trzaskowski zawiesił kampanię wyborczą. Co się stało?

świat według kiepskich lista odcinków odcinki wszystkie ipla cda halinka ferdek jolasia

Świat według Kiepskich. Czy to już koniec serialu? Fani zrozpaczeni