w ,

Piesi w Polsce w niebezpieczeństwie! Niepokojące doniesienia

Nowe dane dotyczące udziału pieszych w wypadkach drogowych są wciąż niepokojące. Jak Polska wypada na tle innych krajów?

Piesi w Polsce są w ogromnym niebezpieczeństwie. W minionym roku na skutek epidemicznego lockdownu doszło do chwilowej poprawy statystyk, jeśli chodzi o liczbę  i śmiertelność wypadków drogowych.

Śmiertelność pieszych w Polsce, ale jaka?

Wstępne informacje, przekazywane między innymi przez lokalne portale informacyjne, wskazują jednak, że śmiertelność wśród pieszych nadal była niepokojąco wysoka. Codziennie czytamy o kolejnych zdarzeniach drogowych, w których giną lub są poszkodowani przechodnie.

Eksperci postanowili sprawdzić, jak w minionych latach Polska prezentowała się pod względem bezpieczeństwa pieszych na tle innych państw Europy.

Śmiertelność pieszych w Polsce, ale jaka?

W celu sprawdzenia, czy piesi mogą się czuć bezpiecznie na polskich drogach, analitycy Ubea.pl wzięli pod uwagę między innymi dane z 2016 r. pochodzące z unijnej bazy CARE. Prezentują one liczbę ofiar śmiertelnych z podziałem na rodzaj uczestnika ruchu drogowego.

Na podstawie statystyk z bazy CARE eksperci Ubea.pl obliczyli, jaki udział w łącznej liczbie śmiertelnych ofiar wypadków mieli piesi, rowerzyści oraz kierowcy i pasażerowie pojazdów mechanicznych” – tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Informacje zebrane w poniższej tabeli potwierdzają, że Polska cechuje się wysokim udziałem pieszych wśród śmiertelnych ofiar wypadków. W 2016 r. wyniósł on 29%. Wśród krajów Unii Europejskiej wyższy wynik odnotowano jedynie w następujących krajach:

  • Rumunia: 39%
  • Estonia: 37%
  • Łotwa: 35%
  • Słowacja: 34%

wypadki drogowe piesi w niebezpieczeństwie niepokojące wieści nowe dane policja

Wypadki drogowe i polskie drogi w 2018 r.

Nowsze dane z bazy CARE potwierdzają, że piesi nadal nie są bezpieczni na polskich drogach.  Liczba pieszych zabitych w wypadkach drogowych w przeliczeniu na milion mieszkańców wyniosła w 2018 roku 21.

Warto pamiętać, że potrącenia pieszych skutkują zwykle kosztownym leczeniem oraz wypłatą wieloletniej renty dla poszkodowanego lub zadośćuczynienia dla jego krewnych. Wysoka śmiertelność pieszych w Polsce przekłada się więc także na poziom składek za OC – zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert z Ubea.pl

Co myślisz?

jarosław kaczyński prezes pis ultimatum rozpad koalicji narodowy plan odbudowy ziobro

Prezes PiS postawił ultimatum. Padły groźby. “Damy po łapkach”

tadeusz drozda 2020 pora umierać ile ma lat dzieci youtube szczepionka covid koronawirus gdzie mieszka

Tadeusz Drozda o szczepieniach. “Urzędnicy kombinują”, “Chcą zarobić”