w ,

Piesi w Polsce w niebezpieczeństwie! Niepokojące doniesienia

Nowe dane dotyczące udziału pieszych w wypadkach drogowych są wciąż niepokojące. Jak Polska wypada na tle innych krajów?

Piesi w Polsce są w ogromnym niebezpieczeństwie. W minionym roku na skutek epidemicznego lockdownu doszło do chwilowej poprawy statystyk, jeśli chodzi o liczbę  i śmiertelność wypadków drogowych.

Śmiertelność pieszych w Polsce, ale jaka?

Wstępne informacje, przekazywane między innymi przez lokalne portale informacyjne, wskazują jednak, że śmiertelność wśród pieszych nadal była niepokojąco wysoka. Codziennie czytamy o kolejnych zdarzeniach drogowych, w których giną lub są poszkodowani przechodnie.

Eksperci postanowili sprawdzić, jak w minionych latach Polska prezentowała się pod względem bezpieczeństwa pieszych na tle innych państw Europy.

Śmiertelność pieszych w Polsce, ale jaka?

W celu sprawdzenia, czy piesi mogą się czuć bezpiecznie na polskich drogach, analitycy Ubea.pl wzięli pod uwagę między innymi dane z 2016 r. pochodzące z unijnej bazy CARE. Prezentują one liczbę ofiar śmiertelnych z podziałem na rodzaj uczestnika ruchu drogowego.

Na podstawie statystyk z bazy CARE eksperci Ubea.pl obliczyli, jaki udział w łącznej liczbie śmiertelnych ofiar wypadków mieli piesi, rowerzyści oraz kierowcy i pasażerowie pojazdów mechanicznych” – tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Informacje zebrane w poniższej tabeli potwierdzają, że Polska cechuje się wysokim udziałem pieszych wśród śmiertelnych ofiar wypadków. W 2016 r. wyniósł on 29%. Wśród krajów Unii Europejskiej wyższy wynik odnotowano jedynie w następujących krajach:

  • Rumunia: 39%
  • Estonia: 37%
  • Łotwa: 35%
  • Słowacja: 34%

wypadki drogowe piesi w niebezpieczeństwie niepokojące wieści nowe dane policja

Wypadki drogowe i polskie drogi w 2018 r.

Nowsze dane z bazy CARE potwierdzają, że piesi nadal nie są bezpieczni na polskich drogach.  Liczba pieszych zabitych w wypadkach drogowych w przeliczeniu na milion mieszkańców wyniosła w 2018 roku 21.

Warto pamiętać, że potrącenia pieszych skutkują zwykle kosztownym leczeniem oraz wypłatą wieloletniej renty dla poszkodowanego lub zadośćuczynienia dla jego krewnych. Wysoka śmiertelność pieszych w Polsce przekłada się więc także na poziom składek za OC – zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert z Ubea.pl

indyjska mutacja koronawirusa w polsce śmiertelność odporność na szczepionki

Spełnia się czarny scenariusz ministra zdrowia. Dwa ogniska w trzech miastach

przychodnia drawsko pomorskie nagranie pacjent na podłodze ból nagranie

Dramat w przychodni w Drawsku Pomorskim. Pacjent wył z bólu. NAGRANIE