w ,

HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ KOCHAM TO!KOCHAM TO! OMGOMG

Koniec eldorado dla seniorów. Od 1 września niektórzy mogą stracić świadczenie

1 września to data, która u wielu emerytów i rencistów wzbudza duże emocje. Po tym dniu niektórzy seniorzy będa mogli stracić całe świadczenie.

stopa zastąpienia zus 2070 millenialsi bieda nędza głodowe emerytury uścińska

Emeryci i renciści znów dostaną od rządu cios. Już 1 września wchodzi w życie nowy przepis, przez który seniorzy będą musieli mocno uważać na swoje zarobki. Zmianie ulegają bowiem graniczne kwoty przychodu. Od nich zależy, czy senior w ogóle dostanie z ZUS jakikolwiek przelew.

Od 1 września część seniorów może stracić świadczenie

Limity pozwalające seniorom zarobić dodatkowe pieniądze są aktualizowane co kwartał. W drugim kwartale 2012 roku płace nieco spadły, co sprawi, że już od 1 września limity spadną. Emeryt i rencista dorabiający i zarabiający dodatkowe pieniądze będzie musiał mocno uważać.

Do rent i wcześniejszych emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy ściśle od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał. W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są niższe – przypomina seniorom Beata Kopczyńska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim.

Co się zmieni? Od 1 września senior nie będzie mógł zarobić (łącznie ze świadczeniem) 3853,20 zł brutto. W innym wypadku ZUS odpowiednio zmniejszy rentę lub emeryturę. Z kolei drugi próg wyniesie 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 7155,90 zł. Jeśli jakiś emeryt jest na tyle zaradny, by razem ze świadczeniem z ZUS dorobić aż tyle, to pożegna się z przelewem z zakładu.

Na celowniku głównie osoby z rentami socjalnymi

Na nowe kwoty limitów muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód będzie wyższy niż pierwszy próg (3853,20 zł), to wypłata renty socjalnej za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, nie przysługuje w całości – podkreśla Beata Kopczyńska, przedstawicielka ZUS.

Ta niekorzystna sytuacja będzie dotyczyła wszystkich świadczeniobiorców przez cały wrzesień, październik i listopad aż do kolejnej aktualizacji progów. Jest jednak też jedna dobra informacja. Wysokością swoich przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy już osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Dla nich eldorado trwa dalej, bo mogą dorabiać na boku bez żadnych ograniczeń.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące tematu można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: ZUS, prawo.pl

magda gessler facebook lex tvn

Magda Gessler krytykuje rząd. Padły mocne słowa. „Nikczemność i kłamstwa”

wałęsa zdrowie stopa cukrzycowa facebook

Wałęsa ciężko chory? Ujawnił, co mu dolega. „Na parę dni się uratowałem”