w ,

PŁACZĘPŁACZĘ

Kąpiesz psa używając szamponu dla ludzi? Zobacz, co grozi Twojemu pupilowi

Jeśli Twój pies lubi zabawy w błocie, a Ty zastanawiasz się, w czym go wykąpać, to ten artykuł jest dla Ciebie. Warto wziąć sobie niektóre rady do serca.

To przeżył chyba każdy właściciel psa i to wielokrotnie. Psiak wychodzi na dwór, tarza się w błocie lub biega po kałużach powstałych po ostatnim deszczu. Wtedy pierwsze co robimy, to wsadzamy go do kąpieli i szorujemy zwierzę szamponem dla ludzi. Czy jednak powinno się to robić?

Kąpanie psa w szarym mydle lub w szamponie dla ludzi? To może być duży błąd

Twój pies tarzał się w błocie na podwórku po popołudniowym deszczu? Wchodzisz z nim do łazienki, wsadzasz go do wanny by go wykąpać i nagle zdajesz sobie sprawę, że nie masz psiego szamponu. Twój czworonóg w tym czasie stoi pokryty błotem i czeka na to, co dalej. Weterynarze nie pozostawiają nadziei.

Ogólnie rzecz biorąc, nie zaleca się stosowania ludzkiego szamponu na psach, przynajmniej nie rutynowo – twierdzi dr Justin Lamb, lekarz weterynarii w City Veterinary Care w Nowym Jorku. Co zatem powoduje, że ludzki szampon jest tak szkodliwy dla psów i czego można użyć zamiast niego w nagłych wypadkach?

Produkty do włosów ludzkich są stworzone tak, aby radzić sobie ze specyficznymi cechami ludzkiej skóry jak poziom pH i skład oleju. Ponieważ skóra psa jest tak różna od ludzkiej, stosowanie ludzkich produktów do włosów na psie nie przyniesie takiego samego efektu, jak w przypadku człowieka. W rzeczywistości mogą one być dla niego wręcz szkodliwe – ostrzega weterynarz.

Mamy jednak najczęściej inne doświadczenia. Nasz pies wykąpany w szamponie, z którego korzystają domownicy, na pierwszy rzut oka jest miękki, a jego sierść wyjątkowo lśni i jest puszysta. Na dłuższą metę jednak przynosi to duże szkody, w tym uszkodzenie skóry zwierzęcia.

Ludzkie szampony działają najczęściej bardzo wysuszająco na skórę psa, a w niektórych przypadkach mogą ją drażnić i prowadzić w skrajnych przypadkach do zapalenia skóry – mówi dr Lamb.

Pies ma inne pH. Nie rób tego, bo spowodujesz u psa chorobę skóry!

Pies ma inne pH niż człowiek. Wynosi ono pomiędzy 6,2-7,4 (neutralne), natomiast u ludzi pH skóry wynosi 5,5-5,6 (kwaśne). Stosowanie szamponu przeznaczonego do skóry ludzkiej o odczynie bardziej kwaśnym na skórze o odczynie bardziej neutralnym to prosta droga do uszkodzenia tzw. płaszcza kwasowego. To on zapewnia skórze nawilżenie i ochronę potrzebną każdego dnia.

Płaszcz kwasowy chroni również skórę Twojego psa przed pasożytami, wirusami i bakteriami. Kup więc szampon przeznaczony tylko i wyłącznie dla psa, jeśli nie jest Ci obojętne jego zdrowie i nie chcesz, aby był podatny na infekcje i choroby. A tego nie chcesz na pewno…

Jeśli jednak to wyjątkowy i nagły wypadek i rzeczywiście nie masz w domu szamponu dla psów, są alternatywy.

W sytuacjach, które wymagają pilnego odkażenia skóry lub sierści, użyłbym mydła do naczyń i ciepłej wody – twierdzi lekarz. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie spłukać mydliny, co pozwoli uniknąć podrażnień. Inną opcją, którą można brać pod uwagę, jest użycie szamponu dla niemowląt. Jego składniki są dużo delikatniejsze.

POLECAMY:
Białystok. Pies zemdlał w aucie. Mundurowi uratowali go w ostatniej chwili

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem będzie zawsze szampon opracowany specjalnie dla psów, dlatego warto zabezpieczyć sobie jego odpowiednią ilość. Dostępnych jest wiele rodzajów szamponów dla psów, a to, który z nich będzie najlepszy dla Twojego psa, zależy od jego indywidualnych potrzeb.

kaczyński dieta obiady farszem nadziewane super express

Ujawniono, co Kaczyński jada każdego dnia. Tego się nikt nie spodziewał

nie żyje polityk pis radestów wypadek

Smutne wieści. Nie żyje polityk Prawa i Sprawiedliwości! Tragiczny wypadek