w , ,

HAHAHA!HAHAHA! PŁACZĘPŁACZĘ KOCHAM TO!KOCHAM TO! OMGOMG

W Polsce wkrótce zabraknie jedzenia? Komisarz ds. rolnictwa ujawnia. „Martwimy się o to”

Ceny żywności biją kolejne rekordy, inflacja dobija nasze portfele, a na horyzoncie widać kolejne zagrożenia. Czy w Polsce i innych krajach UE zabraknie żywności?

brak żywności w sklepach
Fot. Newseria Biznes

Światowe ceny żywności osiągnęły historycznie wysokie poziomy. Odpowiada za to między innymi wojna w Ukrainie, która jest – obok Rosji – największym eksporterem zboża. Czy w związku z tym wkrótce zobaczymy w sklepach puste półki?

Brak żywności w Polsce. Czy grozi nam kryzys?

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski twierdzi, że bezpieczeństwo żywnościowe Polski ani UE nie jest zagrożone. Przez wojnę zbiory na Ukrainie są zagrożone, a może i nawet całkiem stracone. To mocno uderzy w rynek żywności.

– Martwimy się, że brak dostaw z Ukrainy może negatywnie wpłynąć na sytuację na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, ponieważ Ukraina jest dużym eksporterem zbóż do tego właśnie regionu. I to jest chyba w tej chwili główny problem związany z bezpieczeństwem żywnościowym w skali globalnej – stwierdził Janusz Wojciechowski.

Ukraina jest jednym z największych producentów i eksporterów żywności. Jej brak spowodowany inwazją Rosji powoduje, że powstaje wielka luka, którą trzeba jakoś wypełnić. Do tego dochodzi kryzys migracyjny i dodatkowe miliony uchodźców, którzy też będą potrzebowali jedzenia.

Jak twierdzi unijny komisarz, Bruksela pracuje nad zwiększeniem produkcji na terenie Unii Europejskiej, a póki co prognozy są raczej pozytywne. Możliwe więc, że nie odczujemy za bardzo niedoborów żywności.

Polscy rolnicy nie są w stanie podołać wysokim kosztom produkcji

Ukraina i Rosja to kraje, które wysyłają w świat największe ilości np. pszenicy. Jej niedobory na światowych rynkach na pewno spowodują zawirowania, ale obecnie – zdaniem Wojciechowskiego – Polska i Unia Europejska nie odczuwa z tego powodu żadnych zagrożeń.

– Dzięki naszym rolnikom, ale także dzięki polityce rolnej, która od 60 lat wzmacnia rolnictwo europejskie, nie ma takiego ryzyka, żeby w Polscy czy w Europie zabrakło żywności – potwierdził polityk.

Polska już w marcu wystąpiła o niespotykaną w skali Unii Europejskiej pomoc w formie aż 800 mln euro na dopłaty do nawozów. Teraz wniosek musi zostać zmodyfikowany z powodu wojny, która tworzy kolejne koszty. Wojna zaostrzyła istniejące już problemy rolników, które trzeba pilnie rozwiązać.

Jeśli Unia Europejska nie weźmie na siebie obowiązku zrekompensowania strat, będzie nam grozić paraliż, a w sklepach zobaczymy jedynie puste półki. Bez dodatkowej pomocy rolnicy w Polsce nie będą mieli nawet pieniędzy na to, by obsiać pola.

Polscy rolnicy nie są w stanie podołać wysokim kosztom produkcji

Jak przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki, bieda i drożyzna zajrzy nam w oczy już od jesieni. Wówczas wszyscy odczujemy dramatyczne wzrosty cen żywności.

W roku kolejnym możemy za to spodziewać się gigantycznych wzrostów cen warzyw czy owoców. Głównymi powodami szalejących cen będzie nie tylko wojna na Ukrainie i jej konsekwencje dla rolnictwa, ale również polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

Znana dziennikarka trafiła pilnie do szpitala. „Trzymajcie kciuki”. „Życie czasem mówi STOP”

biedronka limit na cukier dlaczego brakuje cukru

Będą limity na zakup cukru! Sklepy wprowadzają nowe zasady. Ujawniamy szczegóły