w ,

Zaskakujące słowa wiceministra zdrowia w TV Republika. „Nie wykluczam takiej ewentualności”

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był gościem stacji telewizyjnej TV Republika. Rozmawiano z nim między innymi o aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce.

obostrzenia koronawirus 2022
Fot. Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (CC BY-SA 3.0)

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, odniósł się w rozmowie z dziennikarzami stacji TV Republika do sytuacji epidemicznej w naszym kraju. Pytany o powrót obostrzeń nie wykluczył takiej możliwości. Miał też garść dobrych informacji na temat obecnej letniej fali koronawirusa.

Obostrzenia wrócą? Waldemar Kraska: „Nie wykluczam takiej ewentualności”

Na dziś żaden kraj nie planuje dodatkowych obostrzeń covidowych, jak to miało miejsce w poprzednich falach – wyjaśnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z dziennikarzami stacji TV Republika. Przedstawił on widzom aktualną sytuację dotyczącą piątej fali SARS-CoV-2 w Polsce.

Z ust wiceministra dowiedzieliśmy się, że letnia fala przebiega u nas w miarę łagodnie, ale w szpitalach znalazło się z powodu zakażenia ponad 2 tys. pacjentów, choć w większości przypadki te związane są z łagodnymi objawami. Również krócej trwają hospitalizacje, a płuca nie są tak zajęte, jak przy poprzednich falach.

Zdaniem Waldemara Kraski liczba hospitalizacji w najbliższym czasie bez wątpienia jeszcze wzrośnie, ale fala zapowiada się dużo łagodniej. Statystyki pogorszyć mogą jedynie osoby starsze, które z reguły mają wiele innych schorzeń i chorób, które nasilają objawy zakażenia COVID-19.

Letnia fala koronawirusa. Już 2 tys. pacjentów w szpitalach

Wiceminister zdrowia ujawnił również, że niewiele pacjentów to tzw. „czysty covid„, czyli choroba bez powiązania z innymi schorzeniami. Takich osób w przypadku poprzednich fal zakażeń było zdecydowanie więcej. Nawet połowa obecnych pacjentów ma inne choroby współtowarzyszące.

Jeśli chodzi o ewentualne przywrócenie obostrzeń jesienią, w ministerstwie trwa nieustanna obserwacja sytuacji epidemicznej i żaden ruch ze strony rządu nie jest wykluczony. Rząd nie przewiduje jednak powrotu do typowych obostrzeń, a jedynie do miękkich zaleceń.

Wiceminister zdrowia zapytany o ewentualne przywrócenie obowiązku noszenia maseczek na przykład w pojazdach komunikacji miejskiej takiej możliwości nie wykluczył. – Nie wykluczam takiej ewentualności, bo to nie jest bardzo uciążliwe dla człowieka. Będzie to wszystko zależało od tego, jak ta jesienna fala będzie duża – zadeklarował Kraska

Szczyt obecnej fali przypadnie prawdopodobnie na przełom września i października. Zdaniem wiceministra zdrowia nie będziemy mieli do czynienia z gigantycznym wzrostem zachorowań, bo większość z Polaków miała już styczność z wirusem i ma odporność. Nadciągać też ma kolejna fala jesienna.

andrzej lepper śmierć grób gdzie mieszkał

Andrzej Lepper powiedział TO mediom. Za chwilę już nie żył. Czy to prawdziwa przyczyna jego śmierci?

emerytury rocznik 1953 ponowne przeliczenie zus bieda głodowe świadczenia

Rząd jesienią rozda duże pieniądze Polakom. Nie trzeba będzie składać żadnych wniosków