w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Policja w całym kraju ostrzega seniorów. Na to oszustwo nabierają się niemal wszyscy

W ostatnim czasie w Internecie, na portalach społecznościowych można znaleźć fałszywe ogłoszenia o możliwości szybkiego zysku poprzez inwestycję w paliwo, złoto czy akcje spółek Skarbu Państwa.

oszustwo na orlen
Fot. gov.pl

Oszuści nie mają przerw i próbują nas w sieci okraść nawet w weekendy. Ostatnio wykorzystują popularne nazwy państwowych firm i ich logo, aby się uwiarygodnić w oczach głównie seniorów, którzy są bardziej łatwowierną grupą. Uważajmy, bo można stracić oszczędności życia!

Oszustwo na Orlen i inne państwowe firmy. Policja apeluje do seniorów

Obiecują szybki i duży zysk zainwestowanych pieniędzy. Policja apeluje o rozwagę. W sieci panoszą się złodzieje żerujący na naszej naiwności. Ostatnio w cwany sposób wykorzystują nazwy znanych firm i ich znaki towarowe, aby się uwiarygodnić. To nic innego jak zwykłe oszustwo.

14 września br., do Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie zgłosiła się mieszkanka powiatu strzelińskiego, która niestety uwierzył, że inwestuje w akcje koncernu naftowego, a w efekcie straciła pieniądze. Jak ustalono, w swoim ogłoszeniu oszust sugerował bardzo duże zyski z inwestycji w paliwo.

Złodziej wiele razy nawiązywał kontakt telefoniczny z pokrzywdzoną osobą podając się za maklera giełdowego. W trakcie licznych rozmów udało mu się nakłonić do współpracy uzyskując zdalny dostęp do rachunku bankowego pokrzywdzonej. Chwilę potem oszust wykonał kilka operacji bankowych, w wyniku których kobieta straciła znaczną kwotę pieniędzy.

Łatwym łupem padają najczęściej niezbyt majętne osoby, które z powodu wysokiej inflacji szukają sposobu na jakikolwiek zarobek, by spiąć domowy budżet. Warto jednak sobie uświadomić, że takie rewelacyjne oferty nie istnieją i z reguły jest to oszustwo.

Nie klikajmy w co popadnie. Oszuści grasują

Oszuści w ostatnim czasie nie skupiają się już tylko na metodzie na wnuczka czy innego członka rodziny. W celu zabrania nam naszych oszczędności zaczęli podrabiać strony internetowe znanych polskich firm, w tym również banków czy spółek skarbu państwa oraz mediów. W niektórych przypadkach także polityków.

Wszelkie ogłoszenia w internecie i reklamy, które kuszą szybkim zyskiem bez żadnego ryzyka, powinny natychmiast wzbudzić naszą czujność. Policja apeluje więc o rozsądek i ostrożność. Jeżeli chcemy inwestować, poczytajmy najpierw, w jaki sposób to zrobić bezpiecznie. Koncern paliwowe czy spółki Skarbu Państwa na swoich stronach również udostępniają stosowne ostrzeżenia.

Jeżeli nie mamy pewności, skontaktujmy się z taką firmą bezpośrednio. Nigdy nie klikajmy w linki przysyłane nam SMS-ami, ale przede wszystkim nie udostępniajmy nikomu (nawet pracownikom banków) naszych loginów i haseł do bankowości internetowej. Osoby, które wydzwaniają i namawiają seniorów do różnego rodzaju inwestycji, często mówią też wschodnim akcentem.

morawiecki dzien matki facebook jadwiga morawiecka

Premier Morawiecki nie wytrzymał. Padły ostre słowa. „Jestem w takim szoku, że brak mi słów”

brak żywności w sklepach

W Polsce wkrótce zabraknie jedzenia? Komisarz ds. rolnictwa ujawnia. „Martwimy się o to”