w , ,

200 zł oszczędności na paliwie co miesiąc. Kierowca zdradził pięć skutecznych trików

Koszty paliwa mogą być niższe. Warto zapoznać się z kilkoma zasadami jeżdżenia w sposób ekologiczny, by zaoszczędzić parę groszy.

zaradny finansowo blog
Fot. materiały partnera

Obecnie ceny za litr paliwa kształtują się na bardzo wysokim poziomie w porównaniu do naszych małych zarobków. O wiele baczniej sprawdzamy więc poziom baku, niż obywatele innych krajów Europy. Czy stajemy się przez to bardziej oszczędni?

Niewątpliwie tak, choć nie o samą oszczędność tu chodzi. Zalanie baku do określonego limitu nie oznacza, że automatycznie oszczędzamy na paliwie. Palimy tyle samo, ale zmniejszamy koszta, ograniczamy trasę i nasz ogólny czas podróży w samochodzie.

Koszty paliwa mogą być jednak niższe. Warto zapoznać się z kilkoma podanymi przez ze mnie zasadami jeżdżenia w sposób ekologiczny, by zaoszczędzić parę groszy. Gotowy? Nie ma na co czekać.

Ceny paliw nie będą straszne. Pamiętajmy o podstawach

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tak podstawowej i fundamentalnej prawdzie, jaką jest płynna jazda. Jeżeli więc mamy tendencję do gwałtownego hamowania lub ruszania, to musimy się tego oduczyć – zwiększy to ilość pochłanianego paliwa. Poza tym płynna jazda pozwoli nam podnieść komfort jazdy i przejechać więcej kilometrów na jednym baku.

Chodzi więc o to, by jak najmniej hamować. Nie oznacza to jednak tego, by w ogóle tego nie czynić i powodować zagrożenie na drodze. Ustalmy stałą prędkość, z którą będziemy poruszać się po mieście – nie za szybką, bo będzie to nas zmuszać do częstego hamowania. Nie jest to łatwe, ale z całą pewnością wykonalne.

Poza tym staraj się wrzucać wyższy bieg, gdyż dzięki temu spadną obroty silnika, a to będzie zwiastować mniejsze zużycie paliwa, na czym nam wyjątkowo zależy. Czasami jednak trzeba wskoczyć na wysokie obroty, bo trzeba kogoś wyprzedzić itp. Nie oszczędzajmy się, ale w chwilach gdy jest to zbędne jedźmy na niższych obrotach.

Co ciekawe nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt duży balast w samochodzie wpływa na zużycie paliwa. Im większy ciężar, tym samochód więcej pali. Postarajmy się więc opróżnić bagażnik ze zbędnych rzeczy, których nie użytkujemy, nie potrzebujemy ciągle ze sobą wozić. Kolejną sprawą jest dbanie o właściwą wymianę opon.

Szczególnie zwracaj uwagę na ciśnienie w kołach – musi być ono odpowiednie, ponieważ jest to jeden z głównych czynników wpływających na większe zużycie paliwa. Im mniej powietrza w oponach, tym mniejsze bezpieczeństwo kierującego i pasażerów, a także większe zużycie paliwa. Co wybierasz?

Oszczędności na paliwie. Ile pieniędzy da się uratować?

Zasadniczym pytaniem jest to, ile można zaoszczędzić na tych kilku prostych trikach? Całkiem dużo. Nie podam konkretnej cyfry, bo wszystko zależy od tego, gdzie tankujecie, jakie są u was ceny i gdzie najczęściej jeździcie (po mieście?).

U mnie spalanie zmniejszyło się o ponad 30 procent, co według mnie jest fenomenalnym wynikiem. Warto jednak wspomnieć, że początkowo wasza oszczędność może wynieść około 10-20 procent, ale w miarę upływu czasu, nabrania wprawy będzie już tylko lepiej.

Wątpię jednak by udało mi się dojść do pułapu 40 procentowej oszczędności – 30 procent jest jednak całkiem niezłe.

Autor: Blog ZaradnyFinansowo.pl

aleksandra michael filmy kolski

Aleksandra Michael. Wszystko, co wiemy o partnerce Jana Jakuba Kolskiego

książki bartosiak zychowicz wolski

Geopolityka. Książki, które trzeba przeczytać. Oto lista najciekawszych pozycji