w ,

HAHAHA!HAHAHA! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ WTFWTF

Waloryzacja emerytur w marcu będzie rekordowa. Jest jednak jeden haczyk

Seniorzy dostaną w marcu rekordowo wysoką waloryzację swoich świadczeń. Jednak w zderzeniu z inflacją i tak raczej będą na minusie.

waloryzacja 2023 fakt

Choć waloryzacja rent i emerytur w marcu 2023 roku będzie rekordowa, nie pozwoli ona na utrzymanie siły nabywczej tych świadczeń. Realnie wartość świadczeń spadnie, choć nominalnie wzrośnie o rekordowe prawie 15 proc.

Waloryzacja emerytur 2023. Podwyżka będzie historyczna, ale zje ją inflacja

Od 1 marca emerytury i renty wzrosną dzięki corocznej waloryzacji uwzględniającej poziom inflacji w Polsce. Ten bije rekordy, więc i podwyżka będzie wysoka. Jednak mimo to nie uda się utrzymać siły nabywczej świadczeń z ZUS i realnie seniorzy będą na lekkim minusie.

Wskaźnik tegorocznej waloryzacji wyniesie 14,8 proc., co sprawi, że najniższe świadczenia wzrosną do poziomu 1588,44 zł. Mimo wszystko żadne świadczenie nie wzrośnie o mniej niż 250 zł, będzie to zatem waloryzacja procentowo-kwotowa.

Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie od marca 1191,33 zł. Jeszcze w 2014 roku udział procentowy emerytur i rent w przeciętnym wynagrodzeniu stanowił 58,1%. W 2022 roku inflacja zjadła znaczną część świadczeń wypłacanych przez ZUS i wskaźnik ten spadł do poziomu 51 proc.

Warto mieć na uwadze, że seniorzy przeznaczają swoje pieniądze najczęściej na podstawowe artykuł takie jak żywność czy energia (również ta w czynszach tj. ciepło). Te podrożały dużo więcej, bo nawet o 50 proc. To pokazuje, że obecnie żadna waloryzacja nie jest w stanie zrekompensować strat wywołanych falą drożyzny.

Premier chce przesunięcia terminu wypłaty „trzynastek”

Eksperci są zdania, że emeryci są tą grupą, która na wysokiej inflacji traci o wiele więcej niż ich rodacy. Wzrost świadczeń jest tylko teoretyczny, bo seniorów z tego powodu wcale nie stać na więcej.

Portfele seniorów niebawem napcha wysoka waloryzacja, ale są też niepokojące wieści. W kwietniu tego roku powinny zostać wypłacone trzynaste emerytury, ale to może nie nastąpić. Wiele wskazuje na to, że osoby starsze będą musiały na te dodatkowe świadczenie poczekać nieco dłużej.

Z całą pewnością będzie również w tym roku 13. emerytura wypłacana w maju, czerwcu i 14. emerytura w dalszej części roku – miał powiedzieć w trakcie pobytu na Dolnym Śląsku premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej szef rządu nie sygnalizował, by środki miały trafiać do seniorów dopiero w połowie roku.

Jak przyznaje ekspert z Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek, ta wypowiedź premiera mocno go zaniepokoiła. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem 13. emerytura powinna bowiem trafić na konta emerytów w kwietniu, a nie w maju czy w czerwcu. Ekspert jest zdania, że szef rządu może opóźniać wypłaty, aby były one realizowane bliżej wyborów parlamentarnych.

PILNE. Rosyjski myśliwiec SU-27 zderzył się z amerykańskim dronem

ustawa o cmentarzach projekt

Ogromne zmiany w ustawie o cmentarzach. Pomniki będą masowo odbierane?