w ,

HAHAHA!HAHAHA!

Film z odnalezienia ciała Iwony Wieczorek w sieci. Uwaga! Nie radzimy w niego klikać

Oszuści ponownie żerują na naszej naiwności. Na Facebooku masowo rozpowszechniają film, który ma rzekomo pokazywać odnalezienie Iwony Wieczorek. Nic bardziej mylnego.

iwona wieczorek 2023 wykop
Fot. Facebook / screen z grupy Praca w Niemczech

Na popularnych grupach na Facebooku oszuści zaczęli masowo rozpowszechniać link do rzekomego nagrania, które pokazuje odnalezienie zwłok zaginionej przed laty dziewczyny. To wszystko niestety bardzo groźny dla naszych portfeli fake news.

Film z odnalezienia ciała Iwony Wieczorek to fake news, który może pozbawić nas oszczędności

O sprawie szeroko poinformował serwis demagog.pl (więcej TUTAJ). Wpis wyglądający identycznie pojawił się na wielu popularnych grupach na Facebooku, między innymi na „Sukienki na wesele, imprezy daj im drugie życie 🙂, Kup/Sprzedaż /Nowe”, „Ślub – odsprzedam suknie, akcesoria ślubne, dekoracje” czy „Praca Niemcy – oferty pracy bez znajomości języka„.

To tam oszuści żerowali na naszej naiwności licząc na to, że przez wywołanie sensacji uda im się ukraść nasze pieniądze. To stary, ale niestety skuteczny trik polegający na umieszczaniu w sieci oszukanego linka, pod którym znajdują się portale informacyjne do złudzenia przypominające prawdziwe strony mediów (przykład TUTAJ).

W treściach, które są tam publikowane, często zaszyte są jednak oszukane linki do bankowości internetowej (również sfałszowane) lub do panelu logowania do mediów społecznościowych. Po wpisaniu naszych danych wrażliwych wyślemy je wprost do złodzieja, który przy ich użyciu wyczyści nam bankowe konto. Dlatego uważajmy, w co klikamy. Przykład oszustwa publikujemy poniżej.

iwona wieczorek gdańsk działka
Oszukany wpis na jednej z grup na Facebooku prowadzący do fałszywej strony wyłudzającej dane wrażliwe. Fot. Facebook / screen z grupy „Praca Niemcy – oferty pracy bez znajomości języka”.

Jest jednak jeden problem. Aby zobaczyć to tajemnicze wideo, należy podać swoje dane osobowe. I tu zaczyna się cała zabawa, dzięki której cyberprzestępcy stojący po drugiej stronie wyłudzają od swoich ofiar informacje potrzebne do logowania na nasz profil na Facebooku. Po przejęciu dostępu do niego atakują znajomych ofiary prosząc ich na przykład o przelew.

Fałszywa strona + nasze prawdziwe dane osobowe = przepis na tragedię

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku, ale po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że z linkiem jest coś nie tak. Jak czytamy na portalu demagog.pl, który demaskuje dezinformację, link prowadził ofiarę oszustwa wprost na identycznie wyglądające witryny takie jak: NASZA-POLSKA24H.EU5.NET oraz WIADOMOSC-POLSKA24H.EU5.NET.

Pod tymi adresami znajdowała się wierna kopia podstrony popularnego serwisu internetowego Wirtualna Polska. Takie podszywanie się pod uznane i duże media ma tylko i wyłącznie za zadanie uwiarygodnienie oszustwa.

Dodatkowo oszukany artykuł okraszono komentarzami rzekomych internautów zdruzgotanych materiałem filmowym  Poniżej można przeczytać tekst, który zachęcał potencjalne ofiary do podania danych osobowych. Po ich podaniu oczywiście żadnego filmu nie zobaczymy.

Już znamy finał największej zagadki w Polsce! [WIDEO] Znamy koniec śledztwa którym przez ostatnie lata żyła cała Polska, zakończenie jest przerażające. Nikomu nie życzymy tego co ją spotkało! Nagranie które udało nam się zdobyć jest tylko dla osób o mocnych nerwach. Znaleziono jej ciało i zatrzymano dwie osoby. Film poniżej (tylko dla osób pełnoletnich 18+)

Dalej już tylko z górki – dajemy się nabrać, podajemy swoje dane w celu obejrzenia filmu i padamy ofiarą złodziei. Podsumowując – Iwony Wieczorek do dziś nie udało się odnaleźć, a wszelkie zdjęcia czy filmy, które mają pokazywać moment odnalezienia jej ciała, to oszustwo.

Takie posty w mediach społecznościowych najlepiej zgłaszać administratorom grup, Facebooka lub omijać szerokim łukiem.

Źródło: demagog.pl, Facebook

strasburger ile ma lat

Strasburger ma kłopoty. Chodzi o emeryturę z ZUS. „Nie daje możliwości funkcjonowania…”

dieta królowej elżbiety ii

Żyła w zdrowiu 96 lat. Osobisty kucharz Elżbiety II ujawnił, czego królowa nie jadła