w , ,

HAHAHA!HAHAHA! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Z półek drogerii zniknie nawet 80% kosmetyków? „To będzie bardzo bolesne dla konsumentów”

Nowe unijne regulacje mogą być prawdziwym ciosem dla branży kosmetycznej. Producenci z Chin i Korei zacierają ręce i tylko czekają ze swoimi produktami, by zalać nimi rynek europejski.

zielony ład kosmetyki konserwanty
Fot. Newseria

– Zielony Ład dotknie branżę kosmetyczną w szerokim aspekcie, mówimy tu o zmianach od molekuły aż po opakowanie – powiedziała Blanka Chmurzyńska-Brown, przedstawicielka Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego (PZPK). Choć głośno się o tym nie mówi, Komisja Europejska szykuje nowe regulacje, które uderzą w firmy kosmetyczne. Straci konsument, zyskają Chiny i Korea.

Komisja Europejska zabije producentów kosmetyków? Nowe regulacje mogą zabić branżę

Komisja Europejska planuje na nowo przyjrzeć się przepisom dotyczącym kosmetyków, które obowiązują w krajach Unii Europejskiej. Planowane zmiany mogą spowodować upadek wielu producentów oraz kosztowne zmiany zarówno opakowań produktów, jak i składów.

Branża po zapoznaniu się z nowymi planami KE stwierdziła, że jeśli te wejdą w życie, z rynku będzie musiało zniknąć nawet 49 proc. stosowanych obecnie filtrów UV oraz 70 proc. substancji konserwujących, które są w kosmetykach po prostu niezbędne.

Jeśli te regulacje wejdą w życie takim kształcie, stracimy naszą konkurencyjność. Naszą rolę przejmie Azja i Korea – stwierdziła zmartwiona planami UE ekspertka.

Rewizja rozporządzenia kosmetycznego będzie bardzo bolesna i dla przemysłu, i dla konsumentów, jeśli projekty Komisji Europejskiej zostaną wdrożone w aktualnym kształcie – twierdzi Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego (Kosmetyczni.pl).

„To będzie bardzo bolesne dla przemysłu i konsumentów”

Obecnie na rynku w krajach UE mamy nawet 600 tys. produktów kosmetycznych na sklepowych półkach. Wprowadzenie w życie nowych regulacji autorstwa Komisji Europejskiej sprawi, że nawet 570 tys. z nich będzie trzeba zmienić jeśli chodzi o skład oraz opakowania. To może oznaczać, że sporo firm i produktów zniknie z rynku, a ich ceny wystrzelą.

Część kosmetyków i stosowanych w nich substancji – mimo wysokiego profilu bezpieczeństwa – i tak zniknie z rynku z powodu nowych wymogów regulacyjnych.

Obecnie obowiązujące przepisy mają 13 lat i branża kosmetyczna oczywiście czeka na ich dostosowanie do współczesnych realiów rynkowych. Jednak zmiany, o których mowa obecnie, będą ciosem w producentów, a na koniec w konsumentów. Branża kosmetyczna już teraz działa w oparciu o bardzo rygorystyczne normy i wiele firm po prostu nie widzi sensu w ich zmienianiu.

Jeżeli będziemy musieli wymienić cztery czy pięć składników, biznes najprawdopodobniej uzna, że lepiej zrezygnować z jego produkcji, bo to będzie nieopłacalne. Konsument najprawdopodobniej straci szereg produktów, do których przyzwyczaił się przez lata – ostrzega ekspertka.

książę harry książka

Książę Harry ujawnił, co Elżbieta II usłyszała od niego przed śmiercią. Padło smutne zdanie

zenek martyniuk emerytura waloryzacja piosenki youtube zus

Zenek Martyniuk ujawnił, ile dostanie z ZUS. Emeryci będą wściekli