w , ,

Biała kiełbasa na Wielkanoc? Ten trik sprawi, że rozpoznasz w sklepie najlepszą z nich

Bez białej kiełbasy trudno wyobrazić sobie świętowanie. Wielkanocny stół nie może się bez niej obejść. W sklepach nie zawsze jednak jest ona dobrej jakości.

Biała kiełbasa to bez wątpienia – obok jajek – symbol świątecznego stołu. Bez względu na to, czy podamy ją ugotowaną, upieczoną czy w żurku, prawdopodobnie szybko zniknie z talerzy. Jest jednak jeden warunek – musi być dobrej jakości. A z tym podczas zakupów już nie jest tak łatwo.

Biała kiełbasa. Tak rozpoznasz, czy jest dobrej jakości

Biała kiełbasa to jeden z polskich specjałów, którego smak i aromat są niezwykle cenione przez rodaków. W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest jednak znaleźć w sklepach kiełbasę (i nie tylko) dobrej jakości. Często producenci oszczędzają na składnikach, stosując tańsze mięso lub sztuczne dodatki, co powoduje, że smak i jakość kiełbasy pozostawiają wiele do życzenia.

Warto pamiętać, że jakość białej kiełbasy zależy w dużej mierze od jakości użytych składników. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup, warto przyjrzeć się etykiecie i sprawdzić, jakie mięso zostało użyte do produkcji kiełbasy oraz jakie dodatki zostały stosowane.

Powinna być ona przede wszystkim wykonana z dobrej jakości wieprzowego mięsa. Niestety producenci czarują nas jak tylko mogą, by sprzedać nam produkt, który nie do końca spełnia wymogi nie tylko estetyczne, ale i smakowe. Jak się okazuje, w sklepach leży wiele białych kiełbas, ale nie każda jest warta grzechu.

Wielkanocny szał zakupów trwa, dlatego łatwo dać się nabrać. Również warto wspomnieć, że z powodu inflacji nie każdego stać na lepszej jakości produkt. Niestety cena często jest podstawowym wskaźnikiem jakości. Tanie kiełbasy często okazują się gorsze w smaku i w składzie.

Przyprawy, które ukrywają złej jakości mięso to nie wszystko

Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej małych, lokalnych producentów, którzy stawiają na jakość i tradycyjne receptury. Warto szukać takich produktów i kupować u zaufanych dostawców. Takimi mogą być drobni wytwórcy.

W ten sposób nie tylko zyskamy pewność co do jakości, ale również wesprzemy lokalnych przedsiębiorców, którzy w dobie gospodarczych zawirowań bardziej zasługują na nasze uznanie, niż zagraniczne markety.

Po pierwsze podczas zakupów dokładnie sprawdzajmy etykietę. Należy jednak przyjrzeć się samej kiełbasie i spróbować ocenić jej wygląd i zapach. Jeśli będzie zbyt jasna, to znak, że producent chce nasz oszukać i będzie w „białej” mniej mięsa, a więcej tłuszczu. Im bardziej różowa, tym lepsza.

Drugi trik również wiąże się z czytaniem etykiety produktu, ale pod innym kątem. Ważne jest, aby produkt miał krótką listę składników. Jeżeli jest ich więcej niż 5 lub 6, powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Patrzy też na kaloryczność. 100 g kiełbasy nie może mieć aż 300 kalorii, a czasem tak bywa.

Sok z buraka w kiełbasie i wiele innych sztuczek

W białej kiełbasie, która powinna być głownie z mięsa, znajduje się cała gama przeróżnych dodatków. Te sprawiają, że produkt pozostawia wiele do życzenia.

Starajmy się zatem unikać kiełbasy, jeśli na liście składników będą takie elementy jak cukier lub glukoza, o wiele gorszy od cukru syrop glukozowo-fruktozowy czy skrobia. Do tego cała paleta przeróżnych konserwantów i chemicznych dodatków.

W dalszej części wypełniaczami naszych kiełbas mogą być gluten, sojowe białko czy hydrolizaty białka. Producenci często stosują też trik, który sprawia, że kiełbasa o niskiej zawartości mięsa nie jest blada, a czerwona. To wszystko zasługa niewielkiej ilości dodanego koncentratu soku z buraka.

Podsumowując, biała kiełbasa to smakowity polski specjał, ale nie zawsze jest ona dobrej jakości. Warto zwracać uwagę na skład i cenę, unikać tanich kiełbas i szukać produktów od zaufanych producentów.

Dzięki temu rodzina przy stole na Wielkanoc nie będzie musiała udawać, że jej smakuje, a my nie narazimy najbliższych na problemy zdrowotne. Nie każdy wie, ale spożywanie takich produktów może doprowadzić nawet do nowotworów.

gis wycofane produkty

Popularne pierogi wycofane ze sklepów! Groźna bakteria. GIS ostrzega Polaków

julia wendell rodzice dna

Czy Polka jest zaginioną Madeleine McCann? Są wyniki badań DNA. Wszystko jasne!