w ,

HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ OMGOMG

Komunia Święta do zmiany. Katolicy zaskoczeni. Klamka w Watykanie zapadła

Watykan zdecydował się wprowadzić spore zmiany w sakramencie komunii. Część katolików w Polsce wprost wyraża swoje niezadowolenie

komunia święta 2023

Watykan dał zielone światło odnośnie wprowadzenia zmian w sposobie przyjmowania komunii świętej. Docelowo wszystko i tak pozostanie w rękach miejscowego proboszcza, ale trend jest wyraźnie widoczny. Chodzi o opłatek, a konkretnie jego skład.

Komunia święta do zmiany. Stolica Apostolska stawia sprawę jasno

Katolicy są tym  faktem zaskoczeni, ale inicjatywa wyszła od polskich biskupów, którzy chcieli wziąć pod uwagę wiernych, którzy nie mogą spożywać glutenu. Stolica Apostolska wyraziła się pozytywnie odnośnie tych planów i dała zielone światło.

Co to oznacza dla katolików odwiedzających świątynie? Nic wielkiego – od teraz opłatek będzie bezglutenowy lub o niskiej zawartości glutenu. Choć decyzja ta zapadła w grudniu 2022 roku, to dopiero teraz zrobiło się w mediach na ten temat nieco głośniej.

Biskup Piotr Greger z zadowoleniem przyjął stanowisko Watykanu. Teraz świątynie w całej Polsce będą mogły uznać chleb o niskiej zawartości glutenu za możliwy do spożywania podczas sakramentu Komunii Św. Celem ma być zadbanie o osoby, które chorują na przykład na celiakię.

Godne przyjmowanie Komunii Świętej

Prosiliśmy o zgodę Stolicy Apostolskiej, aby taką decyzję mógł podjąć proboszcz miejsca lub duszpasterz lub ten, kto przewodniczy liturgii, nie wymagając zaświadczenia o chorobie. Oczywiście tylko w uzasadnionej sytuacji – potwierdził bp Greger. Oznacza to, że opłatek bez glutenu będzie mógł być podany, ale nie masowo, tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Nie wszyscy katolicy w Polsce przyjęli tę wiadomość z radością. Ich zdaniem opłatek jest zbyt mały, aby wywołać niekorzystną reakcję organizmu i jest jedynie symbolem. Kościół jednak uważa, że należy uszanować osoby, które mają schorzenia.

Opłatek – bez względu na to, czy jest w nim gluten, czy też nie – musi być traktowany z szacunkiem. Nie wolno go chować do kieszeni ani wypluwać. W ostatnim czasie modne jest przyjmowanie opłatka w trakcie komunii świętej na dłoń. Musi być to jednak dłoń lewa, która jest jednocześnie przytrzymywana od spodu przez prawą rękę.

Warto pamiętać o obowiązujących zasadach, które regulują godne przyjmowanie Komunii Świętej. Jeśli nie chcemy, aby duchowny wkładał nam do ust opłatek, robimy to sami prawą ręką. Nie należy też odchodzić od księdza bez spożycia opłatka, czyli trzymając go w dłoni. Te przepisy nie zmieniły się i nadal należy się do nich stosować.

oszustwo na orlen

Policja w całym kraju ostrzega seniorów. Na to oszustwo nabierają się niemal wszyscy

andrzej grabowski choroba depresja stan zdrowia

Andrzej Grabowski o chorobie. „Boję się cierpienia”, „Nie chciałbym być dla nikogo kłopotem”