w ,

Pijesz wodę z butelki plastikowej? Lekarze ostrzegają! To może mieć fatalne skutki

Naukowcy przeprowadzili nowe analizy dotyczące wpływu plastikowych butelek na wodę, która się w nich znajduje. Nie mamy dobrych wieści.

plastikowe butelki czy zdrowe

Najnowsze badania opakowań plastikowych przeprowadzone na zwierzętach dały negatywne wyniki. Okazuje się, że w butelkowanej wodzie mogą znajdować się plastikowe mikrocząsteczki. Te po spożyciu trafiają do organizmu i mogą dostać się do mózgu powodując nieodwracalne zmiany neurologiczne.

Plastikowe butelki. Czy zdrowe? Niestety mamy złe wieści

Mikrocząsteczki znajdujące się w wodzie i innych produktach w plastikowych opakowaniach mogą z powodzeniem przedostać się do naszej krwi, a następnie do mózgu. Tam z kolei mogą powodować stany zapalne, w efekcie czego narażeni jestesmy na ryzyko chorób natury neurologicznej. Może też dojść do niszczenia układu nerwowego.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu i Uniwersytetu w Debreczynie. Ich analizy dały odpowiedź na pytanie, czy butelki zrobione z popularnych tworzyw i plastiku są szkodliwe. Okazało się, że drobinki wykryto w mózgu zwierzęcia, na którym przeprowadzano badanie, już po dwóch godzinach od spożycia płynu.

Plastik bez problemu dostał się do układu krwionośnego, a następnie z powodzeniem pokonał barierę, jaka istnieje między krwiobiegiem a mózgiem. Tama, którą organizm posiada w celu izolowania szkodliwych substancji, toksyn i mikroorganizmów z powodzeniem została w tym przypadku naruszona.

Mikroplastik przenika do mózgu. Do tego dochodzą kłopoty z jelitami lub… rak

To nie pierwsze wnioski z badań plastikowych butelek. Poprzednie również nie dały pozytywnych wyników, bo wynikało z nich, że cząstki plastiku powodowały stany zapalne jelit oraz zaburzenia w pracy układu trawiennego. W niektórych przypadkach inicjowały one powstawanie nowotworów.

Do naszych organizmów mikrocząstki plastiku bez problemu przechodzą dzięki spożywanym napojom (woda, napoje gazowane i inne) lub pożywieniem. Kto więc pije do 2 litrów wody dziennie z plastikowych butelek, dostarcza swojemu organizmowi nawet 90 tys. szkodliwych mikrocząstek plastiku.

Co zatem zrobić, aby sobie nie szkodzić? Warto odstawić butelkowaną wodę i ograniczyć kupowanie produktów, które są pakowane w tego typu tworzywa. Naukowcy są zdania, że picie wody z kranu ogranicza ryzyko występowania w późniejszym okresie życia chorób neurodegeneracyjnych nawet o połowę.

iwona wieczorek tiktok

„Nie poznajesz mnie? Jestem Iwona Wieczorek”. Zaskakujące nagranie na TikToku

jelnica wiadomosci

Tragiczny wypadek samochodowy. Nie żyje 31-letni kierowca, współpasażer w szpitalu