w ,

HAHAHA!HAHAHA! KOCHAM TO!KOCHAM TO! WTFWTF OMGOMG PŁACZĘPŁACZĘ JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Katastrofa w polskim Kościele. Liczby są jednoznaczne. Nie ma już odwrotu

Tak fatalnej sytuacji w Kościele w Polsce w historii jeszcze nie było. Dane statystyczne pokazują, że instytucja ta zderzy się niebawem ze ścianą.

niewierzących w polsce przybywa kościół cbos

W polskim Kościele dzieje się prawdziwy dramat, a nadciągającej katastrofy chyba nic już nie jest w stanie zatrzymać. Nie chodzi tylko o afery pedofilskie z udziałem księży, ale postępującą laicyzację społeczeństwa i brak kandydatów na księży.

Kościół w Polsce traci wiernych. Czy instytucja upadnie?

Nadużycia i afery seksualne w polskim Kościele to jedno. Ale z drugiej strony następują ogromne zmiany w społeczeństwie. To coraz bardziej oddala się od wiary, co doskonale pokazują dane statystyczne. Kościoły pustoszeją, co sprawi, że za kilka lub kilkanaście lat instytucja zderzy się ze ścianą.

Po pierwsze należy wspomnieć o tym, że na lekcje religii mało kto uczęszcza. Nastąpiła prawdziwa fala rezygnacji z udziału w zajęciach. Do tego mamy do czynienia ze sporym spadkiem liczby zawieranych małżeństw. Na koniec coraz większa liczba ludzi deklaruje, że coraz bardziej nie po drodze im z instytucją.

Dane ujawnione przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pokazują fatalny obraz polskiej wiary. W 1990 roku Polacy zawarli 230 tyś ślubów kościelnych, podczas gdy w okresie pandemii koronawirusa liczba ta spadła o połowę. Obecnie liczba ta spadła już poniżej 100 tys. To jednak dopiero wstęp do katastrofy, która nas czeka.

Uczniowie wypisują się z religii masowo…

Religia w szkołach została wprowadzona jako przedmiot ponad 30 lat temu. Obecnie dane na temat uczestnictwa uczniów w tych zajęciach są fatalne i mocno się pogarszają. Jest tak źle, że głos w tej sprawie zabrała nawet Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

W samych Kielcach w 2022 roku rezygnację z uczestnictwa w lekcji religii zgłosiło aż 4856 uczennic i uczniów. To 35 proc. wszystkich uczniów ponadpodstawowych w tym mieście. W niektórych liceach w Kielcach na religię przestało chodzić od 50 do 70 proc. uczniów. To z punktu widzenia Kościoła prawdziwa katastrofa.

Mówimy tu oczywiście tylko o jednym mieście, ale fala rezygnacji przetacza się również przez cały kraj. 13 lat temu w lekcjach religii uczestniczyło 93 proc. uczniów w wieku 17-19 lat. Wg danych CBOS z 2021 roku na te zajęcia chodziło już jedynie 54 proc. młodych.

Liczba powołań do kapłaństwa również spada

Największa – wręcz masowa – fala rezygnacji z uczestnictwa w lekcji religii widoczna jest w dużych miastach takich jak Warszawa, Łódź czy Gdańsk. Tam na lekcje z udziałem księdza czy siostry zakonnej uczęszcza raptem 10 proc. ogółu uczniów.

Widać, że zmiany są trwałe i chyba nic już ich nie zatrzyma. Na niektóre studia w seminariach brakuje chętnych albo zgłasza się zaledwie jeden kandydat. Spadki liczby chętnych są kilkunastoprocentowe. W 2021 roku w całym kraju edukację w seminariach rozpoczęło zaledwie 360 osób.

W sumie liczba czyli osób przygotowujących się do święceń kapłańskich w seminariach duchownych w Polsce zmniejszyła się między rokiem 1992 a 2020 trzykrotnie. Można się spodziewać, że chętnych będzie coraz mniej z każdym rokiem, co może doprowadzić do likwidacji lekcji religii w szkole, ale też niektórych seminariów.

Na koniec warto wspomnieć, że spadki widać niemal w każdej dziedzinie. W 2019 36,9% katolików uczęszczało na niedzielną mszę. Komunię wówczas przyjmowało jedynie 16,7% tych osób. najwięcej osób niewierzących i niepraktykujących możemy znaleźć w grupie wiekowej od 18 do 24 lat.

Jan Paweł II. Zarzuty opozycji i reportaż „Franciszkańska 13”

Sytuacji nie pomagają filmy dokumentalne, które wyemitowała nie tak dawno stacja TVN24. Zdaniem autorów reportażu „Franciszkańska 13„, o którym jest teraz głośno, papież Jan Paweł II miał rzekomo tuszować pedofilię. Politycy obozu rządzącego i konserwatyści nie zgadzają się jednak na to, co się dzieje i zaciekle bronią dobrego imienia papieża Polaka.

Na Facebooku politycy Zjednoczonej Prawicy emitują obecnie reklamy z wizerunkiem papieża, w których wyrażają sprzeciw wobec fali nienawiści, jaka przetacza się przez środowiska związane z opozycją. Sam premier Morawiecki na swoim Facebooku umieścił z tej okazji grafikę przedstawiającą wizerunek polskiego świętego.

Źródło: Twitter, ciekaweliczby.pl

księżna diana jak wyglądałaby dziś

Tak wyglądałaby księżna Diana, gdyby nadal żyła. Oto nigdzie wcześniej nie publikowana fotografia

deklaracja ceeb kontrole

Urzędnicy wejdą do domów? Pod groźbą kary mogą mierzyć ściany. Ministerstwo komentuje