w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Nawet 60 proc. przypadków kończy się śmiercią. „Są wszędobylskie i wszechobecne”

Lekarze nie mają złudzeń i kreślą czarny scenariusz. Ta choroba każdego roku zabija 1,7 mln ludzi. Więcej niż połowa przypadków kończy się zgonem.

candida auris w polsce objawy
Fot. freepik

Eksperci i lekarze są mocno zaniepokojeni doniesieniami ze Stanów Zjednoczonych. Nastąpił tam drastyczny wzrost liczby zakażeń patogenami grzybiczymi, które są bardzo groźne dla zdrowia i życia.

Candida auris w Polsce. Objawy i skutki zakażenia mogą być opłakane

Lekarze obserwują trend z ogromnym niepokojem. Lekooporne patogeny grzybicze atakują jak nigdy wcześniej. Aktualnie eksperci w Stanach Zjednoczonych stawiają sprawę jasno i twierdzą, że to prawdziwa epidemia. Zaniepokojone są również władze WHO. Chodzi o drożdżaka Candida auris – chorobotwórczego grzyba, który należy do grupy najgroźniejszych na świecie.

Nie wiadomo, jak sytuacja przedstawia się w naszym kraju, bo z reguły objawy nie skłaniają ludzi do zgłaszania się do lekarzy. Jednak laboratoria już teraz mówią wprost, że coraz częściej w wynikach widać zakażenia grzybami, które dotychczas nie były zbyt zauważalne. To stanowi ogromne wyzwanie.

Jak potwierdziła w rozmowie z portalem WP abcZdrowie dr Honorata Kubisiak-Rzepczyk z Pracowni Mikologii Lekarskiej Katedry i Zakładu Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zakażenia rzadkimi odmianami grzybów już widać. To między innymi Aspergillus flavus, Aspergillus niger i Aspergillus clavatus.

Coraz więcej zakażeń rzadkimi odmianami grzybów

Są to drobnoustroje wszędobylskie i wszechobecne. (…) Ryzyko uaktywnienia zakażenia drożdżakowego istnieje zawsze, kiedy pacjent jest leczony antybiotykiem. Antybiotyk niszczy florę bakteryjną, którą spotyka po drodze – stwierdziła z kolei prof. Anna Boroń-Kaczmarska cytowana przez abczdrowie.pl.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom jest zaniepokojone ostatnimi analizami, z których wynika, że nawet 60 proc. przypadków zakażeń Candida auris kończy się tragicznie. Grzyb nie reaguje na leki, a zakażenia są najczęściej od pierwszego dnia bardzo ciężkie i nie rokują dobrze.

Kiedy na świecie trwała epidemia koronawirusa z Chin, WHO równolegle opublikowało listę 19 najgroźniejszych grzybów. Już wtedy przedstawiciele tej instytucji uważali, że stanowią one poważne wyzwanie dla światowego zdrowia publicznego na kolejne lata. Zakażenia grzybami oraz pleśniami zabierają średnio nawet 1,7 mln osób rocznie na tamten świat.

Patogeny grzybicze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, ponieważ stają się coraz bardziej powszechne i oporne na leczenie, a obecnie dostępne są tylko cztery klasy leków przeciwgrzybiczych – napisał na Twitterze Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Dąbrowica wypadek

Dąbrowica. Samolot spadł do wody. Pilot Cessny 182 trafił do szpitala

gdzie jest prigożyn

Lider Grupy Wagnera zapadł się pod ziemię. Eksperci: „Jego dni są policzone”