w ,

Tajemnicze symbole na skorupkach jajek. Jak odczytywać oznaczenia i kody na jajkach?

Czy kupując jajka zwracamy jednak uwagę na umieszczone na nich oznaczenia i kody? Co oznaczają symbole na skorupkach jajek?

symbole na jajkach co oznaczają
Fot. Freepik

Jajka są zdrowe, smaczne i pożywne, dlatego bardzo często goszczą na naszych talerzach. Można jeść je na wiele sposobów – są pyszne ugotowane zarówno na miękko, jak i na twardo, uwielbiamy je w postaci jajecznicy czy omletu, serwujemy je jako danie główne, mogą być też elementem bardziej złożonych potraw. Co oznaczają symbole na skorupkach jajek i czy w ogóle warto to robić?

Oznaczenie jajek – jak odczytywać pieczątki na jajkach?

Wszystkie jajka, które trafiają do sklepów, muszą być oznaczone, ponieważ wymagają tego przepisy. Ze specjalnego kodu umieszczonego na skorupkach można dowiedzieć się bardzo wiele.

Znaki zawarte w symbolu zdradzają informacje o hodowli, z jakiej pochodzi kura, która je zniosła, jak zwierzę było karmione i w jakich warunkach przetrzymywane. Po co nam ta wiedza? Pozwoli nam wybrać jajko najlepszej jakości, które będzie nie tylko smaczne, ale również świeże i zdrowe.

Taki specjalny kod składa się z 11 znaków (liter i cyfr), a jego schemat jest zawsze taki sam i przedstawia się następująco: X-PL-AABBCCDD. Jak rozszyfrować ten zagadkowy symbol?

Otóż X informuje nas o sposobie hodowli kury, PL to kraj, z którego pochodzi hodowla, zaś następujące potem cyferki są kodem województwa, w którym działa dana ferma, symbolem powiatu, w którym istnieje ferma, kodem określającym zakres i rodzaj działalności (np. ferma jaj konsumpcyjnych) oraz numer producenta.

Co znaczą symbole na jajkach? Klasy jajek 0, 1, 2, 3

Co oznacza 3 na jajku? Co oznacza 0 na jajkach? Czy cyfry znajdujące się w kodzie mają znaczenie? Czy powinniśmy w ogóle zwracać na nie uwagę? Takie pytania bardzo często padają z ust konsumentów. Wyjaśniamy.

Najzdrowsze jajka pochodzą od kur, które są hodowane w dobrych warunkach – co do tego eksperci nie mają wątpliwości. Polecają oni wybieranie tych z chowu ekologicznego, ponieważ tam ptaki żyją bez stresu, są odpowiednio karmione, w dzień mogą wychodzić na wybieg, a nocą spać w komfortowych warunkach. Takie kury nie otrzymują też antybiotyków.

Warto pamiętać, że oznaczenie jajek 3PL oznacza, że pochodzą one z hodowli nastawionej wyłącznie na masową produkcję, a nie na dobro zwierząt ani jakość produktu. Ptaki z takiego miejsca nigdy nie wychodzą na dwór, są trzymane w klatkach, a do ich paszy dodawane są substancje sztucznie wspomagające znoszenie jaj.

Poniżej przedstawiamy znaczenie poszczególnych cyfr.

0 – są to jajka z chowu ekologicznego, pochodzące od szczęśliwych kur, najzdrowsze, ale też najdroższe ze wszystkich.

1 – te jajka zniosły kury, które mogą spacerować po wolnym wybiegu i żerować na świeżym powietrzu.

2 – potocznie mówimy o nich „dwójki”. To jajka pochodzące z chowu ściółkowego, od kur niewychodzących na dwór, ale mogących swobodnie eksplorować kurnik.

3 – są to jajka z chowu klatkowego, a zostały zniesione przez ptaki, które całe swoje życie spędzają w zamkniętym kurniku. Ten rodzaj jaj należy do najtańszych.

Warto umieć odczytywać oznaczenia jajek 3PL, 2PL, 1PL, 0PL, ponieważ jest to dla nas konsumentów bardzo istotna sprawa.

Kolor pieczątki na jajkach. Czy ma znaczenie?

Czy kolor pieczątki na jajkach ma jakieś znaczenie? Zazwyczaj widuje się czerwone symbole odbite na skorupce, ale czy można spotkać je w innych barwach? Czy występuje np. zielona pieczątka na jajkach?

Czy istnieje coś takiego jak czarna pieczątka na jajku? Otóż nie! Czerwony kolor symboli na skorupkach jest standardem i tylko takiej barwy używa się do oznaczania jaj. Próżno więc szukać pieczątek na jajkach w innych kolorach.

Oznaczenia na jajkach – waga jajek

Każde jajko, zanim trafi do sprzedaży, musi zostać zważone. Czy informacja, jaką jest waga jajek, również widnieje w symbolu na skorupce? Otóż tego akurat w kodzie nie ma, ale producenci są zobowiązani do oznaczania wielkości jaj na opakowaniu. Klasa wagowa jajek określana jest w następujący sposób:

S – jajka małe o wadze mniejszej niż 53 gramy,

M – jajka średnie o wadze od 53 do 63 gramów,

L – jajka duże o wadze od 63 do 73 gramów,

XL – jajka bardzo duże jajka o wadze ponad 73 gramy.

Czy jajko jest świeże, czyli klasa jakościowa jajek

Przed znalezieniem się na półce sklepowej każde jajko musi zostać przydzielone do danej klasy jakościowej. Symbolu ją oznaczającego również nie będzie w kodzie na skorupce, ale znajdziemy go na opakowaniu. Jak rozpoznać czy jajko jest świeże, czy może gorszej jakości?

Klasa A – są to jajka świeże o czystej i nieuszkodzonej skorupce.

Klasa B – do tej kategorii są przydzielane jajka utrwalone lub jajka drugiej klasy.

Klasa C – to jajka niesortowane, przeznaczone wyłącznie dla przemysłu.

Klasa A-Ekstra to jajka klasy A, ale nie starsze niż 7 dni od pakowania. Niestety nie są one zbyt powszechne w marketach i trafienie tam na tego typu produkt graniczy z cudem.

Bardzo ważną informacją, która powinna znaleźć się na opakowaniu jest minimalna data trwałości jajek. Należy pamiętać, że termin przydatności spożycia jajek to 28 dni od zapakowania. Pod uwagę trzeba jednak brać również fakt, że transport jaj może trwać nawet do 3 dni.

z ostatniej chwili

Tragedia na Bałtyku. Polka i jej 7-letni syn, którzy wypadli z promu, nie żyją

brak leków w aptekach 2022 augmentin

Rewolucja w wystawianiu recept! Niedzielski: „Drastyczne zmiany są konieczne”