w ,

Groźna dla życia roślina znów masowo porasta Polskę. Należy unikać jej jak ognia

W Polsce ponownie nie brakuje doniesień o tej niebezpiecznej roślinie. W okresie letnim kwitnie i stanowi poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.

barszcz sosnowskiego objawy jak usunąć
Fot. Freepik

Barszcz Sosnowskiego znowu atakuje w całym kraju. Ta niebezpieczna roślina, która pochodzi aż z Kaukazu i Azji, po raz kolejny porasta nasze lasy i nie tylko. Większość osób nadal nie wie, jak wygląda i że kontakt z roślina jest wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia i życia.

Barszcz Sosnowskiego znów atakuje. Jak wygląda, jak usunąć i gdzie zgłosić?

O tej roślinie jest znów głośno, ponieważ ponownie pojawiła się w naszym kraju. Nie każdy wie, że jest niebezpieczna, ale też spore grono Polaków nie ma pojęcia, jak wygląda. Kontakt z nią grozi poważnymi oparzeniami zarówno ludzi, jak i naszych zwierząt. Potrafi ona bowiem urosnąć nawet w środku miasta.

W okresie letnim ta bardzo niebezpieczna roślina kwitnie i choć wygląda dość specyficznie, to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że potrafi narobić sporo szkód. Barszcz Sosnowskiego, bo o nim mowa, może mieć nawet 4 metry wysokości i to jedna z głównych cech, która sprawia, że zwracamy na tę roślinę uwagę.

Jej łodyga jest bardzo gruba i twarda i może mieć nawet 10 cm grubości. Z daleka może wyglądać ładnie, bo ma białe kwiatki. Najczęściej spotykamy tę roślinę na pastwiskach oraz na łąkach. Bywa jednak, że pojawi się nagle w przydomowym ogrodzie. Barszcz Sosnowskiego to jednak wyjątkowo toksyczna roślina, której bezwzględnie należy unikać.

Najbardziej szkodliwy jest sok, który w lato, gdy światła słonecznego nie brakuje, zamienia się on niemal w kwas doprowadzający do bardzo bolesnych oparzeń drugiego i trzeciego stopnia. To kończy się zwykle wrzodami i pęcherzami. Gatunek ten jest wyjątkowo inwazyjny i jest w stanie zdominować miejsce, w którym rośnie wypierając pozostałe rośliny.

Rozprzestrzenia się błyskawicznie, ale spontanicznie

Roślina ta jest przybyszem bardzo kłopotliwym. Dość szybko się rozprzestrzenia i robi to wyjątkowo spontanicznie. Bardzo trudno się też walczy z barszczem Sosnowskiego i robi się to zwykle w specjalnych kombinezonach i specjalistycznym sprzętem.

Objawy skórne po kontakcie z sokiem tej rośliny pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin.

W ciągu kolejnych 24 godzin od kontaktu nasilają się u człowieka objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pojawienia się bolesnych pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymać się może przez kolejne kilka dni, a po tygodniu mogą ciemnieć. Taki stan utrzymuje się później nawet przez kilka miesięcy.

Skuteczną metodą zwalczania barszczu jest wypas owiec i bydła. Zwierzęta powinny mieć wcześniej możliwość przywyknięcia do tego pokarmu, a w obrębie pastwiska powinna istnieć możliwość wypasu na różnych roślinach pokarmowych.

W miastach nie ma takiej możliwości, więc roślinę usuwa się razem z wierzchnią warstwą gleby i dopiero wówczas wykonuje się orkę i wapnowanie. Osoby biorące udział w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego muszą być wyposażone w odpowiednie ubrania ochronne. Nie wolno tego robić na własną rękę!

cert polska kontakt

Tysiące Polaków dostało dziś tę samą wiadomość. „Obserwuję Cię już od kilku miesięcy…”

karol strasburger żona dzieci familiada życie prywatne emerytura

Karol Strasburger ujawnił wysokość swojej emerytury. Kwota ścina z nóg! ZUS komentuje