w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Piorun spalił ich żywcem. To nagranie sprawi, że już nie schowasz się pod drzewem

Naukowcy nie od dziś apelują, aby w trakcie burzy nigdy nie chować się pod drzewami. Nie jest to wbrew pozorom żaden mit. To nagranie niech będzie przestrogą.

burza stanie pod drzewem skutki
Fot. YouTube

W ostatnich tygodniach przez Polskę przetaczają się bardzo groźne burze, którym towarzyszą porywisty silny wiatr oraz opady gradu. Naukowcy ponownie apelują, aby w trakcie tak intensywnych zjawisk atmosferycznych nie chować się pod drzewami. Dlaczego? Nagranie, które pokazujemy, rozwiewa wątpliwości.

Burza. Stanie pod drzewem może mieć fatalne skutki

Choć potrafią być bardzo efektowne, to budzą wielką grozę. Ludzie boją się burz. Całkiem słusznie! Piorun potrafi przeskakiwać z osoby na osobę, potrafi też razić raz i doprowadzić błyskawicznie do zgonu. W najlepszym wypadku spotkanie z piorunem może sprawić, że zostaniemy inwalidami do końca życia.

Na całym świecie każdego roku ginie w ten sposób nawet 25 tys. osób, a ćwierć miliona cudem przeżywa. Z różnym skutkiem, bo najczęściej kończy się to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi takimi jak problemy natury neurologicznej, czyli np. utrata pamięci lub całkowita bezsenność.

Porażenie piorunem w najgorszym wypadku oczywiście prowadzi natychmiast do śmierci. Jeśli będziemy mieli trochę szczęścia, możemy doznać na moment zatrzymania akcji serca, zniszczenia naszego układu nerwowego bądź również doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

Nagranie, które dziś pokazujemy, rozwiewa wszelkie wątpliwości. Czy warto chować się przed błyskawicami pod drzewem? Raczej nie, czego dowodzi poniższe nagranie. Te osoby nie miały szczęścia, a decyzja, by przeczekać nawałnicę w ten sposób okazała się tragiczna w skutkach.

Uderzenie pioruna jak wybuch granatu

Tego typu filmów w sieci znajdziemy wiele. Przyjrzymy się dokładnie, a uświadomią nam one, z jakimi siłami natury mamy do czynienia. Dlatego, podobnie jak naukowcy, przestrzegamy. W trakcie burzy pod żadnym pozorem nie wolno chować się pod drzewem lub w jego pobliżu. Najlepiej, jeśli będzie to budynek lub samochód. Uderzenie pioruna w auto raczej niczym poważnym nie grozi.

Leśnicy często mówią, że efekt uderzenia pioruna w drzewo jest jak wybuch granatu. To nie tylko trzask, który może na całe życie pozbawić nas słuchu, ale też poparzenia ciała. Jeżeli jednak zdarzy się, że ktoś z naszych bliskich zostanie porażony piorunem i będziemy tego świadkami, nie bójmy się takiej osoby dotknąć.

Następnie należy sprawdzić, czy osoba porażona piorunem oddycha i czy jest wyczuwalny puls. Należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, a w razie konieczności przeprowadzić resuscytację na własny rachunek.

Źródło: YouTube

Nie żyje słynny „Enigma”. Doszło do tragicznego wypadku. Jego fani są zdruzgotani

strugarka czterostronna do mokrego

Strugarka czterostronna a inne maszyny stolarskie: Kiedy jest to najlepsze rozwiązanie?