w

Niecne plany Putina względem Białorusi. Eksperci: „Do 2030 roku będzie pozamiatane”

Jeśli wszystko pójdzie po myśli Władimira Putina, do 2030 roku Białoruś stanie się częścią Rosji i zostanie po prostu wchłonięta. To zła wiadomość dla Polski.

rosja białoruś integracja
Fot. Twitter

Wiemy już, jakie plany snuje najważniejszy człowiek na Kremlu. Nie są to plany korzystne dla krajów ze wschodniej flanki. Według tego, co zawarte jest w tajnych dokumentach, Białoruś ma zostać zintegrowana z Rosją,a to oznacza, że przestanie istnieć.

Rosja – Białoruś. Integracja do 2030? To poważne wyzwanie dla NATO

Zgodnie z zawartością dokumentów, do których udało się dotrzeć, Białoruś ma zniknąć z mapy do 2030 roku. Takie plany ma prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Najwyraźniej rosyjski dyktator ma dość Łukaszenki, na którego nie może liczyć i który nieustannie stawia Putinowi opór jeśli chodzi o istotne decyzje.

Władimir Putin w swoim przemówieniu 21 lutego jak zwykle pogroził palcem nie tylko całemu NATO, ale i też osobno Polsce. Nasz kraj jest dla niego problemem, bo to my jesteśmy kluczowym partnerem w zakresie dostarczania całej pomocy walczącej z najeźdźcą Ukrainie.

Zgodnie z tym, co – dzięki międzynarodowemu śledztwu – można przeczytać w dokumentach, konkretnie tzw. „strategicznych celach Federacji Rosyjskiej na kierunku białoruskim„, kraj Łukaszenki prawdopodobnie zostanie tylko wspomnieniem i do 2030 roku ma się stać Państwem Związkowym. Udało się to ustalić dziennikarzom śledczym

Rewelacje te (datowane na 2021 rok) potwierdził Michael Carpenter, ambasador USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Jego zdaniem – krótko mówiąc – Rosja po prostu chce całkowicie wchłonąć Białoruś.

Rosja – Białoruś. Integracja do 2030? To poważne wyzwanie dla NATO

Choć prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka za każdym razem, gdy pojawia się w mediach, wyraża pełne wsparcie dla wszystkich działań Putina, to zapewne czuje oddech rosyjskiego dyktatora na swoich plecach i czuje w kościach, że jego dni są policzone, a on sam niewiele znaczy.

Choć jest świadomy, jaki los go czeka, nie przeszkadza mu to w nazywaniu Polski „hieną Europy„.  O ujawnionych przez dziennikarzy dokumentach obszernie napisała „Wirtualna Polska”. Jak czytamy, białoruska konstytucja ma zostać w całości dostosowana do celów i interesów Putina.

Taka decyzja pozwoli Putinowi w krótkim czasie przejąć władanie Białorusią i to Rosja będzie sterowała zarówno gospodarką, jak i zagraniczną polityką kraju, z którym sąsiaduje dziś Polska. Co ciekawe, cały niecny plan Kreml podzielił na kilka etapów.

Plany rosyjskiego dyktatora ujawniła liczna grupa śledczych dziennikarzy z wielu redakcji, między innymi z niemieckiego „Sueddeutsche Zeitung„, ale też Yahoo News, „Expressen” czy „Kyiv Independent„. W ujawnieniu dokumentów udział brali również dziennikarze polskiego portalu Frontsory.

Obecnie na Ukrainie trwa wojna, która pochłania szybko wszelkie zasoby Rosji. Nie wiadomo, czy do 2030 roku uda się Putinowi wdrożyć swoje plany, czy też inwazja będzie miała na to bezpośrednio wpływ i aneksja Białorusi zostanie opóźniona. To jednak pokazuje, jak wiele od wyniku starcia Ukrainy i Rosji zależy dla całego naszego regionu.

Przysięga WOT 2023 tekst

Powrót obowiązkowej służby wojskowej? Wpis ze zdjęciem ministra obrony wywołał zamęt

bezpańskie psy w rumunii

Rosja. Bezpańskie psy trafią na Ukrainę? Miałyby poświęcić życie, by rozminować front