w ,

HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF PŁACZĘPŁACZĘ KOCHAM TO!KOCHAM TO! OMGOMG JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Kto nie może jeść jajek? Dietetycy mówią wprost. Te osoby powinny unikać ich jak ognia

Jajka to jeden z tych produktów, które są bardzo potrzebne w naszej codziennej diecie. Niestety nie każdy może je jeść. Można sobie bowiem poważnie zaszkodzić.

kto nie może jeść jajek
Fot. Freepik

Mogą być daniem głównym, mogą stanowić część deseru, czasem pełnią też rolę dodatku do innych potraw. Jajka, bo o nich mowa, to niezwykle bogate źródło wartości odżywczych. Niestety nie każdy może je jeść. Dietetycy wskazali jasno, dla kogo jajka mogą być źródłem problemów.

Kto nie może jeść jajek? Dietetycy wskazują jasno

Jajka należą do produktów niezwykle popularnych. Choć ostatnio ich cena mocno rośnie, nadal kupujemy ich dużo. Bez nich trudno wyobrazić sobie zarówno codzienny obiad, jak i pieczenie ciast czy smażenie mięsa. Są niezbędne w kuchni przy większości potraw, choć z powodzeniem mogą być potrawą samą w sobie.

Trudno szukać drugiego produktu spożywczego tak bogatego w białko i inne składniki. Poza tym kto z nas nie lubi omletów czy jajecznicy? Bez względu jednak na to, czy jajko stanowi w naszej kuchni dodatek do dań, czy jest daniem, może przynieść tak samo wiele korzyści, jak i szkody.

Dietetycy są zdania, że wśród nas żyją grupy osób, które albo muszą ograniczyć spożycie jaj, albo muszą z nich całkowicie zrezygnować. I nie chodzi tu o popularny lata temu mit, że żółtko jaja powoduje miażdżycę. To oczywiście nie oznacza, że można je jeść bez ograniczeń.

Dietetycy wskazują coś, co wiadomo od dawna. Wyniki badań pokazały, że jajka stanowią jeden z najczęściej pojawiających się w naszej diecie alergenów. Niektórzy mogą nie wiedzieć, że po ich spożyciu można doznać wstrząsu anafilaktycznego. Lekarze apelują też, by nie podawać ich dzieciom zanim te nie ukończą pierwszego roku życia.

Alergie i nie tylko. Dlaczego jajka mogą być problemem?

Wspominaliśmy, że żółtko jaj jest tłuste. Jest to oczywiście prawda, bo cholesterolu w nim jest sporo. Na 100 g jajka mamy go niemalże 400 mg. Nie należy zatem przesadzać z ilością jaj zjedzonych w ciągu dnia. Żółtko zawiera bowiem inne cenne składniki mineralne, kwasy tłuszczowe oraz witaminy.

Na pewno są osoby, które potrafią zjeść jednorazowo jajecznicę z 5 lub więcej jaj. Choć nie są one aż tak kaloryczne, to Światowa Organizacja Zdrowia zaleca zjadanie nie więcej niż 10 sztuk na tydzień. Nie chodzi tu tylko o samodzielny produkt, ale też o wliczanie tych jaj, które zjadamy w postaci kupnego makaronu czy ciasta. Należy zauważyć, że osoby ze schorzeniami wątroby nie powinny spożywać żółtek jaj.

Jajka będą świetnym sposobem na kaca. Jeśli ktoś lubi wypić więcej alkoholu i ma następnego dnia problem z dojściem do siebie, jajko będzie idealnym rozwiązaniem z powodu zawartym w nim aminokwasie o nazwie cysteina. Spożyty ułatwia pozbywanie się przez organizm wszelkich toksyn.

Warto wspomnieć, że jajka będą niezbędnym elementem diety osób z problemami ze wzrokiem. Pomocna będą zawarte w nich składniki takie jak beta-karoten i luteina. Składniki te są cenne w zapobieganiu zwyrodnieniom tzw. plamki żółtej. Jajka są też produktem sycącym, ułatwią więc opanowanie łaknienia.

kawa ile dziennie można wypić

Nowe fakty o piciu kawy. Wyniki badań są ostateczne. Lekarze nie mają już wątpliwości

2000 kwh od kiedy dla kogo

Sześć największych złodziei prądu w Twoim domu. Zjadają nam też pieniądze