w ,

HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ OMGOMG KOCHAM TO!KOCHAM TO!

Sześć największych złodziei prądu w Twoim domu. Zjadają nam też pieniądze

Eksperci nie mają złudzeń – prąd jest już drogi, a będzie jeszcze droższy. Rachunki będą nas dobijać. Choć rząd zapowiada stałe ceny, to i tak warto oszczędzać samemu. Jak?

2000 kwh od kiedy dla kogo

Eksperci od energetyki ujawnili, które urządzenia „ciągną” najwięcej prądu i drenują nasze kieszenie. Te rady na pewno sprawdzą się w najbliższym czasie. Zgodnie z zapowiedziami ceny energii elektrycznej dramatycznie wzrosną, co spowoduje, że nasze rachunki będą nawet 2 razy wyższe.

Sześć największych złodziei prądu w Twoim domu. Limit 2000 kWh może przekroczyć każdy z nas

Rachunki za prąd będą rosły z miesiąca na miesiąc. Takich podwyżek, jak te zapowiadane w ostatnim czasie, nie było od dziesięcioleci. Są jednak sposoby, by się przed nimi uchronić na tyle, na ile to możliwe.

Ceny energii osiągnęły ostatnio nowe szczyty z powodu trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nowa sytuacja spowodowała problemy w całej energetyce. W związku z tym coraz więcej konsumentów uważnie obserwuje, jakie urządzenia w domu zużywają najwięcej prądu.

Po dłuższych analizach eksperci wskazali na sześć urządzeń domowych najbardziej drenujących nasze kieszenie. Pozostawienie urządzenia podłączonego do gniazda i włączonego przez całą dobę powoduje drenaż energii elektrycznej nawet wtedy, jeśli nie jest ono używane. Gospodarstwa domowe mogą zaoszczędzić setki złotych rocznie, jeśli zastosują się do kilku rad.

Telewizor

Telewizor jest jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń w domu, szczególnie, gdy pozostaje w stanie czuwania. W takim stanie nie ma sensu go pozostawiać, jeśli z niego nie korzystamy. Pozostawienie podłączonego do sieci telewizora zużywa nawet 1,3 kWh na dobę. Samo pozostawienie odbiornika przez godzinę dziennie dodaje do rachunku kilkanaście złotych rocznie.

Lodówka i zamrażarka

Czyszczenie lodówki jest prawdopodobnie jednym z najmniej lubianych zadań, ale zrobienie tego może zaoszczędzić spore pieniądze w dłuższej perspektywie. Lodówka kosztuje nas rocznie sporo pieniędzy, ale akurat jej wyłączyć się nie da. Istnieją jednak sposoby, aby zapewnić, żeby działała ona tak wydajnie, jak to możliwe.

Najprostszym sposobem, aby upewnić się, że lodówka działa prawidłowo, jest rutynowe czyszczenie zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej części. Każde gospodarstwo domowe musi mieć włączoną lodówkę/zamrażarkę. Ponad 12 proc. energii całego gospodarstwa domowego generuje lodówka i zamrażarka.

Czyszczenie wnętrza i pozbywanie się wszelkich przeterminowanych produktów spożywczych sprawi, że lodówka nie będzie musiała pracować tak ciężko, aby utrzymać jedzenie w chłodzie. Nie zapomnijmy też o pozbyciu się nadmiaru lodu.

Konsole do gier

Wyłączając swoją konsolę do gier możemy zaoszczędzić nawet kilka złotych na miesiąc. Konsole często pozostawiane są przez dzieci podłączone do sieci. Niektóre potrafią zużyć nawet 15 kilowatów pozostając jedynie w stanie gotowości. Wyłączenie tego urządzenia to realna oszczędność.

Czajnik

Choć czajnik elektryczny do największych złodziei prądu raczej nie należy, odłączenie go od sieci może przynieść zaskakująco duże oszczędności. Pozostawienie takiego urządzenia podłączonego do prądu i włączonego, zużywa około 0,3 kWh dziennie. Może to nie jest tak dużo, ale w skali roku generuje to kilkanaście kolejnych złotówek.

Ładowarki podłączone do prądu

W czasach, gdy coraz bardziej popularna jest praca zdalna, często pozostawiamy ładowarki od laptopów czy telefonów podłączone do prądu i gotowe do ładowania w każdej chwili. To bez wątpienia wygodne rozwiązanie, ale nie należy do zbyt opłacalnych.

Pozostawienie pustej ładowarki podłączonej do prądu dodaje niepotrzebne kilka lub kilkanaście złotych do rachunku w skali całego roku.

Budzik

Może to zabawne, ale nawet coś tak małego, jak budzik podłączony do sieci, doda całkiem sporo do rocznego rachunku za energię. To – podobnie, jak w przypadku urządzeń wymienionych powyżej – kolejne kilka złotych rocznie.

Obecnie większość z nas i tak korzysta ze smartfonów. W nim również mamy możliwość ustawienia budzenia. Nie ma więc sensu korzystania z tradycyjnego. Może pora się z nim po prostu rozstać?

kto nie może jeść jajek

Kto nie może jeść jajek? Dietetycy mówią wprost. Te osoby powinny unikać ich jak ognia

rosyjskie okręty na bałtyku

Rosyjskie okręty wojenne na Bałtyku. To 30 jednostek i 6 tys. żołnierzy. MON komentuje