w ,

5 najlepszych filmów o okrętach podwodnych. Te produkcje to pozycje obowiązkowe

Ten ranking nie jest przeznaczony dla osób, które nie lubią ciasnych pomieszczeń. Oto najlepsze filmy o łodziach podwodnych, które po prostu trzeba znać.

filmy o łodziach podwodnych forum cda
© Burbonik.pl

Filmów, w których dzielni marynarze przemierzają morskie głębiny polując na wroga nakręcono w ostatnich dziesięcioleciach całkiem sporo. Wśród nich znaleźć można również takie, które nie tylko dla fanów kina wojennego są po prostu pozycjami obowiązkowymi. Oto najlepsze i najciekawsze filmy o okrętach podwodnych, które uznawane są za hity.

Najlepsze filmy o okrętach podwodnych. Które są godne polecenia?

Tego typu filmy kojarzą się nie tylko bezpośrednio z wojną. Wśród nich znajdziemy produkcje zarówno nieco naciągane i epickie, jak i trzymające nas w napięciu lub oparte na faktach lub wręcz futurystyczne. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Co zatem warto obejrzeć?

„Okręt” CDA („Das Boot”) z 1981 r.

To bez wątpienia klasyk nad klasyki, obok którego przejść obojętnie się po prostu nie da. Film trwa ponad 3 godziny i trzyma w napięciu od początku do końca. Akcja tej niemieckiej produkcji wojennej z 1981 roku jest ekranizacją powieści  Lothara-Günthera Buchheima i nie trudno skojarzyć, że dotyczy wydarzeń z okresu II wojny światowej.

Załoga okrętu U-96 otrzymuje rutynowe zadanie patrolowania wód Oceanu Atlantyckiego. Film pokazuje kilka tygodni z życia załogi, jej heroizmu, ale też walki z nudą i monotonią panującą na okręcie. Fabuła filmu nabiera dramaturgii, gdy kapitan otrzymuje zadanie przedostania się do portu La Spezia we Włoszech przez Cieśninę Gibraltarską patrolowaną przez alianckie okręty.

„Złowroga Głębia” CDA („Hostile Waters”) z 1997 r.

Na trzy dni przed spotkaniem prezydentów ZSRR i USA dochodzi do kolizji okrętów podwodnych. K-219, dowodzony przez kapitana Britanova, jest wyposażony w 16 rakiet nuklearnych. Od dłuższego czasu amerykańska łódź zwiadowcza śledziła radziecki statek.

Britanov wiedział o tym i próbował zmylić Amerykanów, jednak doszło do zderzenia. Potężny wybuch został odnotowany przez Amerykanów. W Moskwie zostaje zwołane nadzwyczajne spotkanie. Również Waszyngton otrzymuje wiadomość o grożącej katastrofie. W roli Britanova wystąpił popularny aktor Rutger Hauer.

„Polowanie na Czerwony Październik” CDA („The Hunt for Red October”) z 1990 r.

Absolutnie klasyczne kino z genialną obsadą. To amerykański film sensacyjny w reżyserii Johna McTiernana będący ekranizacją powieści o tym samym tytule autorstwa Toma Clancy’ego. W filmie główne postaci grają Sean Connery oraz Alec Baldwin. Akcja rozgrywa się w czasach tzw. zimnej wojny.

Z radzieckiej bazy wojennej (Polarnyj niedaleko portu Murmańsk) wypływa okręt podwodny typu Typhoon, czyli tytułowy „Czerwony Październik„, dowodzony przez Marko Ramiusa, stratega i oficera floty ZSRR. Równolegle w bazie CIA analityk Centralnej Agencji Wywiadowczej odkrywa różnice pomiędzy zdjęciami radzieckiego okrętu a innymi podwodnymi okrętami atomowymi.

Amerykański okręt podwodny „Dallas” otrzymuje rozkaz dyskretnego śledzenia „Czerwonego Października„, na którego pokładzie dochodzi do dramatycznych wypadków.

„Wilcze Echa” CDA („Le chant du loup”) z 2019 r.

Załoga Titane – supernowoczesnej łodzi podwodnej z napędem atomowym, wykonuje misję wojskową u wybrzeży Syrii. W pewnym momencie doskonale wyszkolony specjalista obsługi sonaru melduje niezidentyfikowany dźwięk dobiegający z morskich głębin.

Chwilę później okręt zostaje zaatakowany, a dowódcom z trudem udaje się uratować załogę od pewnej śmierci. Załoga supernowoczesnej łodzi podwodnej otrzymuje rozkaz kontrataku, po czym niezwłocznie wyrusza na misję, która może doprowadzić do globalnego konfliktu na niewyobrażalną skalę.

„Karmazynowy przypływ” CDA („Crimson Tide”) z 1995 r.

Wskutek wojny domowej sytuacja w Rosji pogarsza się, w związku z czym zostaje podniesiona gotowość bojowa Amerykańskiej floty. Obawiając się wojny nuklearnej, młody dowódca Hunter oraz doświadczony kapitan Ramsey zostają zaokrętowani na atomową łódź podwodną z zadaniem niedopuszczenia do ataku nuklearnego na Stany Zjednoczone.

Wskutek błędów w informacjach, Hunter i Ramsey chcą przejąć na własną rękę kontrolę nad okrętem oraz nad jego rakietami balistycznymi. Wyjątkowy film trzymający w napięciu aż do samego końca. Uwagę widza zwróci tu także genialna ścieżka dźwiękowa Hansa Zimmera.

morawiecki szczepienia covid podcasty

Pilny komunikat premiera Morawieckiego. „Stany ostrzegawcze zostały przekroczone”

child alert sosnowiec wiktoria kasperczyk wykop

Child Alert. Sosnowiec. Zaginęła Wiktoria Kasperczyk. Wyszła ze śmieciami i nie wróciła do domu