w ,

HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF PŁACZĘPŁACZĘ OMGOMG KOCHAM TO!KOCHAM TO! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Pijesz duże ilości wody w upały? O tym trzeba wiedzieć. Dietetycy stawiają sprawę jasno

Woda z kranu źle smakuje i dziwnie pachnie? Jaką wodę zatem pić – tę z kranu, czy z butelki? Oto odpowiedź.

woda z butelki czy z kranu jaką wodę pić śmierdzi filtrowana dafi

Każdego dnia słyszymy, że należy pić dużo wody, aby zachować zdrowie. Pytanie brzmi – czy pić tę z butelki, czy z kranu? Przeciwnicy wody w butelkach plastikowych mówią o jej szkodliwym wpływie. Podobno błędnie. Inni twierdzą, że woda z kranu źle smakuje i dziwnie pachnie. Jaką wodę zatem pić – tę z kranu, czy z butelki?

Woda. Bez niej nie mogłoby istnieć na naszej planecie życie. Bywa, że w niektórych rejonach świata jest towarem wręcz deficytowym. Woda butelkowana jest darem, ale posiada wielką rzeszę przeciwników.

Niebezpieczne związki w wodzie

Obecny stan wiedzy chemicznej oraz możliwości badawczych pozwala wykazać obecność dowolnego związku w produktach spożywczych i w wodzie pitnej. Za przykład niech służą rakotwórcze ftalany, które występują w wodzie z kranu. Jest ich na szczęście tak mało, że ich wpływ na nas jest niemal neutralny.

Jakość wody w kranach większości miast jest mimo wszystko wysokiej jakości. W wielu miastach wodociągi udostępniają wodę w pełni nadającą się do picia również bez przegotowania. Zanim trafi do kranów, musi przebyć długą i rygorystyczną trasę. I tu pojawia się kluczowy kłopot.

Stare rurociągi, często jeszcze z rur aluminiowych lub ołowianych i miedzianych, psują jakość kranówki. To przez to woda ma nienaturalny kolor, zapach, smak i występuje w niej np. dużo miedzi. Wiele osób radzi sobie z tym stosując filtry. I tu kolejny problem! Oczyszczamy nimi wodę bardzo dokładnie, pozbawiając ją w ten sposób też walorów zdrowotnych.

Ważne parametry wody pitnej

Obecnie w ramach weryfikacji dopuszczalnego składu wody pitnej zarówno tej w butelce PET, jak i tej płynącej z kranu uwzględnia się aż 57 różnorodnych parametrów m.in. pH, przewodnictwo, zawartość związków organicznych i nieorganicznych, metali ciężkich, chromu. Przepisy mówiące o dopuszczalnej ich zawartości w wodach pitnych są jasno określone i często rygorystyczne.

Normy te również uwzględniają to, że jeśli występują nawet te szkodliwe związki, to w śladowych ilościach są obojętne dla naszego organizmu. Dopuszczalne poziomy zawartości mogą się różnić dla „kranówki” i wody w PET. Dla przykładu w tej pierwszej miedzi może być dwa razy więcej, a azotanów aż pięć razy.

Jaką wodę pić – z kranu, czy z butelki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Bardzo wysokie i standardy jakościowe dla wód pitnych powodują, że woda z kranu tak samo, jak ta z butelki, nie może zaszkodzić zdrowiu. Do produkcji butelek PET nie używa się plastyfikatorów oraz bisfenolu A, a obecnie wykorzystuje się je przede wszystkim do produkcji wyrobów z PVC.

Tworzywo PET, z którego produkowane są butelki do napojów, doskonale nadaje się do recyklingu, a z materiału z recyklingu (rPET) można wyprodukować kolejne opakowania, nadając zużytym butelkom PET kolejne życie.

Kluczowa jest prawidłowa segregacja odpadów, bo to ona pozwala na zamknięcie obiegu surowców. Trzeba pamiętać, że to od nas zależy czy zużyte opakowanie stanie się porzuconym gdzieś w lesie albo przy rzece śmieciem, czy też dzięki prawidłowej segregacji trafi do recyklingu.

Woda, bez względu na to, jaką wybierzemy: kranówkę czy mineralną lub źródlaną z butelki – jest kluczowa dla naszego zdrowia, więc sięgajmy po nią jak najczęściej.

śmierć kliniczna

Nie żył przez 20 minut. Ujawnił, co tam zobaczył. Z jego oczu płynęły łzy

papież franciszek wojna ukraina

Przerażające słowa Franciszka. To już sie zaczęło. „Przyniesie sprawiedliwość i oczyszczenie”