w ,

HAHAHA!HAHAHA! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! WTFWTF PŁACZĘPŁACZĘ KOCHAM TO!KOCHAM TO! OMGOMG

„Linia śmierci” na paznokciu. Taka plamka może być objawem śmiertelnej choroby

Człowieka dopadają w trakcie życie rozmaite choroby. Niektóre dają objawy, które łatwo zbagatelizowac. Skutki tego mogą być niestety opłakane.

czerniak podpaznokciowy rokowania leczenie objawy

Nasze ciało bardzo często daje nam sygnały, że jest z nim coś nie tak. Z reguły bagatelizujemy je, bo nie wierzymy, że to właśnie nas może dopaść poważna choroba. Nic bardziej mylnego. Przykładem może być pewien znak na paznokciach, który pojawia się w momencie, gdy dopada nas śmiertelna choroba.

Linia śmierci na paznokciu. To może być śmiertelna choroba

Ostatnio dużą popularnością cieszy się nagranie z TikToka, które upublicznił doktor Raj Karan. Podzielił się on informacją o poważnej chorobie, którą łatwo zbagatelizować, a która daje nietypowe objawy. Są nimi specyficzne przebarwienia na paznokciach, do których większość z nas nie przywiązuje żadnej wagi.

Lekarz przestrzegł przed czymś, o czym ludzie nie mieli bladego pojęcia, co łatwo można było wywnioskować z komentarzy pod filmem. Warto obejrzeć swoje paznokcie u rąk w poszukiwaniu specyficznego, nietypowego i sporych rozmiarów objawu w postaci ciemniej linii. Przebiega ona wzdłuż całego paznokcia.

Jeżeli zauważymy to, natychmiast powinniśmy udać się do lekarza, bo zbagatelizowanie tego objawu może się dla nas skończyć tragicznie. Najlepszym, co możemy zrobić, będzie szybkie udanie się na SOR w celu sprawdzenia, czy linia na naszym paznokciu to właśnie znak, że mamy raka.

Zaczęło się od tego, że przypadkowy internauta wysłał zdjęcie swojego palca doktorowi z TikToka. Ten nagrał w odpowiedzi filmik, na którym wyjaśnił, że przy tym objawie nie wolno przechodzić do porządku dziennego i należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Na fotografii nadesłanej przez internautę widać było bardzo wyraźną, ciemną brązową linię wzdłuż paznokcia. Gdy dowiedział się, o co chodzi, zamarł. Coś, co nie wzbudzało w nim żadnego niepokoju okazało się symbolem śmiertelnej choroby.

Czerniak podpaznokciowy. Rokowania i leczenie

Przyczyn ciemnej linii na paznokciu może być oczywiście bardzo wiele – od infekcji, skutków ubocznych przyjmowania leków na receptę, po urazy czy zwykłe zakrzepy – ​​odpowiedział lekarz w nagraniu na TikToku. Potem było tylko groźniej.

czerniak podpaznokciowy a grzybica zdjęcia
Fot. TikTok / @dr.karanr

Niestety, ale jedną z przyczyn pojawienia się takiej linii może być bardzo rzadki typ raka skóry zwany czerniakiem, a konkretnie w tym przypadku to czerniak podpaznokciowy. Nazywamy go też po prostu rakiem paznokcia – przestrzegł doktor.

Jak rzadki jest ten nowotwór? Okazuje się, że występuje tylko w 1% wszystkich przypadków czerniaka. Czerniak podpaznokciowy to taki sam nowotwór skóry, jak w przypadku zwykłego czerniaka. Odróżnia go jedynie miejsce, w którym się pojawia, czyli na skórze pod paznokciami. Chodzi też nie tylko o dłonie, ale również o stopy.

Ten typ czerniaka jest trudny do wykrycia, co jest istotne jeśli chodzi o leczenie i rokowania. W społeczeństwie istnieje przeświadczenie, że ciężka choroba nas ominie i nas nie dotyczy. Wówczas dochodzi do marginalizowania znaków, które wysyła nam własne ciało. To ogromny błąd.

Jeżeli widzicie na swoich paznokciach tego typu znaki, które dodatkowo długo się utrzymują lub się nasilają, nie ma co czekać. Należy od razu udać się po pomoc do lekarza. Taka ciemna kreska na paznokciu nie musi oczywiście od razu oznaczać wyroku śmierci.

Czerniak podpaznokciowy. Objawy i leczenie

@dr.karanr

Nails tell you stuff #learnontiktok #schoolwithdrkaran #BurberryTB #nails

♬ Pieces (Solo Piano Version) – Danilo Stankovic

lech wałęsa zszokował fanów będzie pomagać PiS i kaczyńskiemu

Pilny apel Lecha Wałęsy do rodaków. Z jego usta padły mocne słowa. „Proszę was, zróbcie wszystko…”

wody opadowe kontrole

Kontrole w całym kraju właśnie ruszyły. Sypią się pierwsze kary. To nawet 10 tys. zł