w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! OMGOMG

Niebawem kolejne podwyżki. Czynsze nawet o 1/4 w górę. Wszystko przez jedną rzecz

Jak informują dziennikarze portalu Money.pl, spółdzielnie mieszkaniowe w całym kraju zostały pozbawione korzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej.

zamrożone ceny prądu dla kogo
Fot. freepik

To wszystko spowoduje wzrost czynszów o 1/4 lub więcej. Powodem są przepisy, które wykluczają niektóre wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie z możliwości skorzystania z tarczy antyinflacyjnej zakładającej zamrożenie cen prądu. Polacy niebawem mocno to odczują.

Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mają problem. To spowoduje wzrost czynszów

Jak donosi portal, część wspólnot i spółdzielni w kraju nie ma możliwości, aby skorzystać z cen prądu po zamrożonych stawkach. To powoduje, że przy planowaniu kolejnych budżetów dojdzie do drastycznych podwyżek czynszów. Wszyscy możemy boleśnie odczuć to jeszcze w tym roku.

Przepisy spowodowały, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą miały ogromny problem. Rozliczają one bowiem prąd za wspólne powierzchnie w blokach takie jak klatki schodowe, windy, piwnice, zewnętrzne otoczenie czy podziemne garaże. Niższa stała cena zagwarantowana jest jednak tylko do końca tego roku.

Jeśli nic się nie zmieni w tej kwestii do końca roku, to od stycznia 2024 roku wszystkich czekają spore podwyżki niektórych elementów czynszów. Mowa o podwyżkach nie mniejszych niż 25 proc. Niestety obywatele nie znają przepisów zbyt dokładnie i nie mają na ten temat żadnej wiedzy, a zagrożenie jest ogromne.

Polacy żyją w nieświadomości tego, co ich czeka

Podwyżki czynszów będą prawdopodobnie zauważalne jeszcze w tym roku, ale bliżej jego końca. W czwartym kwartale spółdzielnie i wspólnoty zaczną bowiem konstruować plany budżetowe na kolejne okresy. Powodem zamieszania jest – jak wskazują zarządcy nieruchomości – pułapka zawarta dwóch ustawach wprowadzających tzw. tarcze antyinflacyjne.

Zarządcy nieruchomości napisali już list w tej sprawie do ministerstwa klimatu. Napisali w nim między innymi, że część wspólnot mieszkaniowych z tego powodu stanie przed widmem bankructwa lub w najlepszym przypadku wyłączenia prądu.

Najbardziej narażone na problemy będą wspólnoty i spółdzielnie, które podpisały umowy na dostarczanie prądu z firmami, które nie są spółkami skarbu państwa. Polskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości liczy na to, że do końca roku uda się znaleźć rozwiązanie tego palącego problemu.

ile owsiak zarabia na wosp zarobki owsiaka

Jurek Owsiak w końcu ujawnił, ile zarabia jako szef WOŚP. Wszyscy są w szoku

putin w cerkwii

Putin podjął ważną decyzję w sprawie Ukrainy. „Czekaliśmy na to od ośmiu lat”