w ,

KOCHAM TO!KOCHAM TO!

Jeździsz codziennie rowerem? Lepiej to przeczytaj. Policjanci ostrzegają

Niektóre przyzwyczajenia wciąż bywają przyczyną poważnych wypadków, właśnie z udziałem rowerzystów. O czym zatem powinni pamiętać rowerzyści?

rower prawo o ruchu drogowym
Fot. gdansk.policja.gov.pl

Przed nami kalendarzowe lato, a pogoda sprzyja przejażdżkom rowerowym. Na gdańskich ulicach można spotkać wielu zwolenników właśnie takiego środka transportu. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do obowiązujących przepisów przez wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Policja ostrzega. Prawo o ruchu drogowym dotyczy również rowerzystów

Piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, ale także rowerzyści, ponieważ oni także nie są chronieni przed skutkami wypadku. Rowery nie posiadają zderzaków, poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa.

Policja przypomina wszystkim rowerzystom, że są oni zobowiązani do przestrzegania odpowiednich przepisów, które zostały stworzone wyłącznie po to, aby zapewnić im wysoki poziom bezpieczeństwa.

Dlatego rowerzyści muszą korzystać ze ścieżek rowerowych w przypadku ich współwystępowania z jezdnią dla samochodów. Przepisy dotyczące rowerzystów szczegółowo określa Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym i każdy cyklista powinien je znać.

Ważnym czynnikiem znacząco podnoszącym bezpieczeństwo są elementy odblaskowe, kask bezpieczeństwa, ale przede wszystkim sprawny rower oraz jego wyposażenie takie jak lusterko, czy dzwonek.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa

Bardzo ważne są sprawne światła i co najważniejsze skutecznie działający hamulec. Pamiętajmy, że droga jest dla wszystkich, a bezpieczeństwo ruchu to nasza wspólna sprawa. Korzystając ze szlaków komunikacyjnych mamy swoje prawa, ale także obowiązki.

Policja apeluje również do kierowców, aby podczas wyprzedzania rowerzystów zachowali szczególną uwagę. Nie wolno zapominać o bezpiecznym odstępie wynoszącym nie mniej niż 1 metr. Zachowanie uwagi i ostrożności jest szczególnie ważne w okresie, gdy mamy gorące dni i łatwo i zmęczenie.

Rowerzyści natomiast również powinni stosować się do przepisów ruchu drogowego i w miarę możliwości wybierać trasy, po których mogą poruszania się drogą dla rowerów lub poboczem.

brak oc kara odwolanie forum

Kierowcom grozi ponad 7,2 tys. zł kary. Jeżdżą po mieście nawet o tym nie wiedząc

lumpeks czy to dobry biznes

Przerażające odkrycie w lumpeksie. Kobieta znalazła to w kieszeni marynarki