w ,

Tego sera lepiej teraz unikać. Mężczyzna po spożyciu zmarł, dwie osoby zachorowały

W Wielkiej Brytanii doszło do zgonu jednej osoby po spożyciu sera pleśniowego. Dwie kolejne osoby mają poważne objawy chorobowe. Co się stało?

kto nie może jeść sera żółtego

Instytucje zajmujące się nadzorem nad żywnością na terenie Wielkiej Brytanii ujawniły przyczyny śmierci jednej osoby, która chwilę wcześniej zjadła ser pleśniowy. Groźne objawy chorobowe wystąpiły też u dwóch kolejnych konsumentów. Co było przyczyną?

Ser pleśniowy zabił człowieka. Lekarze już wiedzą, co było przyczyną

Mężczyzna spożył niewielki kawałek sera pleśniowego i zmarł. Dwie kolejne osoby zauważyły u siebie nietypowe objawy. Okazało się po dłuższej analizie, że przyczyną była bakteria wykrytej w produkcie. Brytyjskie służby nadzorujące żywność w Wielkiej Brytanii wskazały już producenta, którego wyrobów należy się póki co wystrzegać.

W raporcie wskazano, że za zgon odpowiedzialne było wysokie stężenie listerii. O sprawie napisał między innymi „The Guardian„. Groźną bakterię w wysokim stężeniu wykryto tam w jednym z popularnych serów pleśniowych. U jednego konsumenta spożycie sera skończyło się tragicznie.

Producentem okazała się firma Old Cheese Room z Wiltshire. Jej sery miękkie o nazwie Baronet, Baby Baronet i Mini Baronet zostały wycofane ze sklepów na dłużej – wynika z komunikatu Agencji ds. Standardów Żywności (FSA). Na szczęście przypadki zatrucia wykryto jedynie u trzech osób.

Listerioza. Objawy mogą być bardzo różne

Szczep ogniska wykryto również w niektórych produktach spożywczych i próbkach pobranych ze środowiska żywnościowego – napisali specjaliści w komunikacie po kontroli. Zakażenie bakteriami listeria monocytogenes prowadzi do listeriozy. Choroba ta występuje najczęściej, gdy spożywamy niepasteryzowane produkty mleczne. Należą do nich między innymi sery feta lub sery pleśniowe.

Zatrucie u większości osób przebiega łagodnie, ale zdarzają się silne zatrucia skutkujące bólami brzucha i biegunką trwającą nawet kilka dni. Zakażone w Wielkiej Brytanii sery to opakowania o wielkości 1kg, 270g i 200g, z datami przydatności do spożycia 21 i 22 marca oraz 4, 10, 11, 12, 16 i 18 kwietnia.

Najgorsze przypadki listeriozy obserwuje się wówczas, gdy do zatrucia dojdzie przez ścianę jelita, a bakterie przedostaną się do krwiobiegu i za jego pośrednictwem zaatakują układ nerwowy. W skrajnych przypadkach zatrucie listerią może skończyć się sepsą lub zapaleniem mózgu.

aspartam rakotwórczy

Ten produkt oficjalnie uznany przez WHO za rakotwórczy. Pozbądź się go z kuchni

woda święcona skład bakterie

Naukowcy szczerze o wodzie święconej. Lepiej nie wkładać rąk. „Musimy ostrzec ludzi”