w , ,

Lubisz białą kiełbasę? Ten trik sprawi, że rozpoznasz w sklepie najgorszą z nich

Bez białej kiełbasy trudno wyobrazić sobie nie tylko święta. To jeden z polskich przysmaków oraz składnik dań i zup. W sklepach nie zawsze jednak jest ona dobrej jakości.

Biała kiełbasa to bez wątpienia – obok jajek – symbol świątecznego stołu, choć jemy ją też w pozostałe dni roku. Bez względu na to, czy podamy ją ugotowaną, upieczoną czy w żurku, prawdopodobnie szybko zniknie z talerzy. Jest jednak jeden warunek – musi być dobrej jakości. A z tym podczas zakupów już nie jest tak łatwo.

Biała kiełbasa. Tak rozpoznasz, czy jest dobrej jakości

Biała kiełbasa to jeden z polskich specjałów, którego smak i aromat są niezwykle cenione przez rodaków. W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest jednak znaleźć w sklepach kiełbasę (i nie tylko) dobrej jakości. Często producenci oszczędzają na składnikach, stosując tańsze mięso lub sztuczne dodatki, co powoduje, że smak i jakość kiełbasy pozostawiają wiele do życzenia.

Warto pamiętać, że jakość białej kiełbasy zależy w dużej mierze od jakości użytych składników. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup, warto przyjrzeć się etykiecie i sprawdzić, jakie mięso zostało użyte do produkcji kiełbasy oraz jakie dodatki zostały stosowane.

Powinna być ona przede wszystkim wykonana z dobrej jakości wieprzowego mięsa. Niestety producenci czarują nas jak tylko mogą, by sprzedać nam produkt, który nie do końca spełnia wymogi nie tylko estetyczne, ale i smakowe. Jak się okazuje, w sklepach leży wiele białych kiełbas, ale nie każda jest warta grzechu.

Bez wątpienia podczas zakupów łatwo dać się nabrać. Również warto wspomnieć, że z powodu inflacji nie każdego stać na lepszej jakości produkt. Niestety cena często jest podstawowym wskaźnikiem jakości. Tanie kiełbasy często okazują się gorsze w smaku i w składzie. Warto więc w takim wypadku szukać kompromisu między jakością a ceną.

Przyprawy, które ukrywają złej jakości mięso to nie wszystko

Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej małych, lokalnych producentów, którzy stawiają na jakość i tradycyjne receptury. Warto szukać takich produktów i kupować u zaufanych dostawców. Takimi mogą być drobni wytwórcy.

W ten sposób nie tylko zyskamy pewność co do jakości, ale również wesprzemy lokalnych przedsiębiorców, którzy w dobie gospodarczych zawirowań bardziej zasługują na nasze uznanie, niż zagraniczne markety.

Po pierwsze podczas zakupów dokładnie sprawdzajmy etykietę. Należy jednak przyjrzeć się samej kiełbasie i spróbować ocenić jej wygląd i zapach. Jeśli będzie zbyt jasna, to znak, że producent chce nasz oszukać i będzie w „białej” mniej mięsa, a więcej tłuszczu. Im bardziej różowa, tym lepsza.

Drugi trik również wiąże się z czytaniem etykiety produktu, ale pod innym kątem. Ważne jest, aby produkt miał krótką listę składników. Jeżeli jest ich więcej niż 5 lub 6, powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Patrzy też na kaloryczność. 100 g kiełbasy nie może mieć aż 300 kalorii, a czasem tak bywa.

Sok z buraka w kiełbasie i wiele innych sztuczek

W białej kiełbasie, która powinna być głownie z mięsa, znajduje się cała gama przeróżnych dodatków. Te sprawiają, że produkt pozostawia wiele do życzenia.

Starajmy się zatem unikać kiełbasy, jeśli na liście składników będą takie elementy jak cukier lub glukoza, o wiele gorszy od cukru syrop glukozowo-fruktozowy czy skrobia. Do tego cała paleta przeróżnych konserwantów i chemicznych dodatków.

W dalszej części wypełniaczami naszych kiełbas mogą być gluten, sojowe białko czy hydrolizaty białka. Producenci często stosują też trik, który sprawia, że kiełbasa o niskiej zawartości mięsa nie jest blada, a czerwona. To wszystko zasługa niewielkiej ilości dodanego koncentratu soku z buraka.

Podsumowując, biała kiełbasa to smakowity polski specjał, ale nie zawsze jest ona dobrej jakości. Warto zwracać uwagę na skład i cenę, unikać tanich kiełbas i szukać produktów od zaufanych producentów.

Dzięki temu rodzina nie będzie musiała udawać, że jej smakuje, a my nie narazimy najbliższych na problemy zdrowotne. Nie każdy wie, ale spożywanie takich produktów może doprowadzić nawet do nowotworów.

składka zdrowotna ryczałt 2023

Na NFZ płacimy jak nigdy, a mimo to leczymy się prywatnie. Powód jest tylko jeden

tomasz stockinger operacja serca

Stockinger ujawnił złe wieści o swoim zdrowiu. „Byłem blisko pożegnania się z państwem”