w ,

WTFWTF

Myjesz deskę do krojenia w ten sposób? Według lekarzy to prosta droga do choroby

Mycie przedmiotów kuchennych to standard. Należy jednak robić to umiejętnie. W przeciwnym wypadku można narobić sobie kłopotów.

jak myć deskę do krojenia cytryna soda

Nie każdy przedmiot w kuchni jest siedliskiem bakterii. Jest nim jednak deska do krojenia, w szczególności ta wykonana z drewna. Pozbycie się z niej brudu i tym samym również znajdujących się na niej bakterii to rzecz niezwykle istotna, jeśli nie chcemy mieć problemów ze zdrowiem.

Jak myć deskę do krojenia? To przedmiot kuchenny inny niż wszystkie

Standardowe mycie przedmiotów kuchennych? Ciepła woda, płyn do mycia naczyń i płukanie. Jednak nie wszystkie akcesoria powinny być jednakowo traktowane. Największym problemem są drewniane deski do krojenia, które bez wątpienia wymagają specjalnej pielęgnacji. W przeciwnym wypadku mogą stać się realnym zagrożeniem dla zdrowia.

Badania wykonane przez naukowców jednoznacznie pokazały, że bakterie w kuchni są w ogromnych ilościach najczęściej tam, gdzie spodziewamy się ich najmniej. W pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam takie miejsca jak zlew, kubeł na odpady czy szklane półki w lodówce.

Najgorzej w analizach wypadła niestety deska do krojenia, choć nie mniej brudne bywają rożnego rodzaju pojemniki na przyprawy. To one są przez nas dotykane regularnie, ale są rzadko myte. Ale bakterie mimo wszystko kochają siedzenie na deskach do krojenia – przede wszystkim tych z drewna.

Surowce drewno, z którego jest wykonana deska, raczej nie polubi się z bieżącą wodą i detergentem.O wiele lepiej wypadają tutaj te wykonane na przykład ze szkła lub plastiku. Dlaczego deski drewniane stanowią aż taki problem, że naukowcy zdecydowali się wziąć je pod lupę?

Jak myć deskę do krojenia? To przedmiot kuchenny inny niż wszystkie

Warto pamiętać, że drewniane deski puchną od wody, a wewnątrz tworzą się mikroszczeliny, do których potem nie ma dostępu. Tam bakterie namnażają się jak szalone, w szczególności w tak komfortowych dla nich warunkach, jak kuchenne. Potem trafiają one oczywiście do naszych brzuchów powodują niejednokrotnie rewolucje.

Lekarze, do których często trafiają osoby po zatruciach pokarmowych, mają wyrobione zdanie. Nie wolno drewnianej deski moczyć w wodzie. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie jej przecieranie i osuszanie, co sprawi, że nie powstaną w niej groźne pęknięcia. Nie wolno zapominać, że drewno jest wyjątkowo wrażliwym na czynniki zewnętrzne surowcem.

Są osoby, które stosują regularne peelingi swoich desek. Można do tego użyć soli, która przy okazji oczyści deskę z drobnoustrojów. Sól należy jednak rozprowadzić przekrojoną połówką dużej cytryny, co dodatkowo spotęguje działanie antybakteryjne. Na koniec należy taką umytą deskę przesmarować cienką warstwą oliwy z oliwek lub innym jadalnym olejem.

kaczynski dymisja

Kaczyński ogłosił wprowadzenie nowego podatku? Jest stanowczy komunikat ministerstwa

zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży raport

Zdrowie psychiczne Polaków w ruinie. Ekspertka ujawnia, co grozi wszystkim Polakom