w ,

HAHAHA!HAHAHA! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! WTFWTF PŁACZĘPŁACZĘ OMGOMG KOCHAM TO!KOCHAM TO!

Tylko tyle gotówki można trzymać w domu legalnie. Przepisy prawa są jednoznaczne

Mimo rosnącej popularności płatności elektronicznych, w naszym kraju wciąż silne jest przywiązanie do gotówki. Ile można jej zatem trzymać w domu?

ile gotówki można mieć przy sobie
Fot. freepik

W ostatnich latach mocno rośnie udział bezgotówkowych transakcji. Płacimy kartami w sklepach, BLIK-iem za zakupy w internecie, robimy przelewy do rodziny i znajomych za pomocą bankowości on-line. Mimo to pewniej czujemy się mając w domu gotówkę. Ale ile można legalnie jej mieć?

Ile gotówki można mieć w domu legalnie? Przepisy są jednoznaczne

Tradycyjny papierowy i metalowy pieniądz tak czy inaczej przejdzie do historii. Nie wszystkim się to na pewno podoba, bo dla większości Polaków brzęczące monety i szeleszczące w kieszeni banknoty wciąż dają większe poczucie bezpieczeństwa. Życia bez gotówki nie wyobrażają sobie przede wszystkim osoby starsze.

Skoro zatem zamierzamy trzymać gotówkę w szafce, warto wiedzieć, ile gotówki można mieć w domu i ile można jej mieć przy sobie. Warto też pamiętać, że posiadanie większych kwot w szafce może narazić nas na inne kłopoty biorąc pod uwagę te niespokojne i niebezpieczne czasy.

Dla osób kochających gotówkę i trzymanie jej w skarpecie mamy wspaniałą wiadomość. Nie znajdą one w przepisach żadnej wzmianki na ten temat. To oznacz, że żaden rząd od czasów obalenia poprzedniego ustroju nie uregulował tej kwestii prawnie. To oznacza, że ile mamy w domu miejsca, tyle gotówki możemy posiadać, o ile pochodzi z legalnego źródła.

Choć od 1 stycznia 2024 roku za gotówkę będzie można kupić coś maksymalnie do wartości 20 tys. zł, to przepis ten nie oznacza, że większych kwot nie wolno nam w domu trzymać.

Warto mieć na względzie kwestie bezpieczeństwa

Warto jednak pamiętać, że choćby z powodu bezpieczeństwa naszego i naszych pieniędzy nie warto trzymać w domu wszystkiego (chyba że i tak mamy tej gotówki niewiele). W ostatnich latach nasilają się bowiem próby oszustw czy włamania do mieszkań. W ten sposób można więc stracić dorobek całego życia w jednej chwili.

Nie warto wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. Zaleca się zatem rozdzielenie posiadanych środków. Część należy ulokować w banku (najlepiej na lokacie lub koncie oszczędnościowym), a część w skarpetce na bieżące wydatki. Nie należy zapominać również o tym, że bilon i banknoty zabierają w domu sporo miejsca.

Trzymanie pieniędzy w banku również może stanowić kłopot, gdy mamy pokaźną sumę. Ataki na nasze konta bankowe i dane osobowe nasilają się również w cyberprzestrzeni. Należy być uważnym i nie dać się okraść internetowym złodziejom.

Zostawmy w domu tyle pieniędzy, ile uznamy, że się przyda w osiedlowym warzywniaku lub sklepiku. Czasami dochodzi tam do awarii terminala płatniczego lub w ogóle go nie ma. W takim przypadku gotówka będzie prawdziwym wybawieniem.

2 zł warte 2000 destrukt

Monety z taką wadą warte są majątek. Nawet nie wiemy, że nosimy je w portfelach

morawiecki konferencja wpadka

Zabawna wpadka premiera Morawieckiego. Powiedział to przed kamerami [NAGRANIE]