w ,

OMGOMG

Spożył mięso wieprzowe i nagle dostał drgawek. To zjadało jego mózg kawałek po kawałku

To smutne dla młodego człowieka zdarzenie jest świetną okazją, aby przypomnieć ważną rzecz. Mięsa, które nie zostało poddane odpowiedniej obróbce, nie powinno się jeść.

wągrzyca mózgu objawy
Fot. Freepik; Relay Hero

18-letni, w pełni sił, zdrowy i radosny. Dopiero co wkraczał w dorosłość. Niestety już nie żyje. Zmarł po spożyciu sporej ilości niedosmażonej wieprzowiny. Lekarze od dawna powtarzają, że mięso musi być poddane odpowiedniej obróbce termicznej. To okazja, by o tym przypomnieć.

Zjadł surowe mięso i zmarł. W jego mózgu zamieszkały larwy

Niedosmażone, ale też niedogotowane mięso wieprzowe, może wprost przenosić do naszego organizmu pasożyty i ich larwy. W przypadku tego młodego człowieka zjadły one fragmenty jego mózgu. Wszystko wyszło na jaw po tym, jak nagle doszło u niego do drgawek.

Nastolatek został przewieziony pilnie do szpitala w celu uzyskania pomocy medycznej i sprawdzenia, co się dzieje. Niestety, lekarze już na tym etapie nie byli w stanie uratować życia młodego mężczyzny. Przeprowadzili badanie rezonansem magnetycznym tylko w celu sprawdzenia uszkodzeń.

To, co było widać na zdjęciach mózgu chłopaka to typowy objaw neurocysticerkozy zwanej potocznie wągrzycą. Jest to niezwykle niebezpieczny stan, który zwykle prowadzi do śmierci. Choroba występuje, gdy larwy pasożytów przedostają się do mózgu po spożyciu mięsa, które nie zostało prawidłowo poddane obróbce termicznej.

Larwy te są w stanie nie dając objawów żyć w ciele człowieka, a gdy staną się wystarczająco silne, potrafią przejąć układ nerwowy i mózg po prostu zjadając go kawałek po kawałku. Pasożyty te zaczynają konsumować jego fragmenty prowadząc do nagłych nietypowych objawów neurologicznych.

Czy można jeść surowe mięso? Raczej odradzamy

Nic nie dało to, że 18-latkiem zajęli się najlepsi lekarze. Na ratunek było za późno. Pasożyty, które tkwiły w wieprzowinie, z którą dostały się do jego ciała, zabiły go w ciągu dwóch tygodni od wystąpienia pierwszych niepokojących objawów.

Lekarzom z ESIC Medical College udało się ustalić, że pacjent cierpiał na tak zwane drgawki toniczno-kloniczne. Jeśli tego typu drgawki trwają dłużej niż pięć minut lub też występują kilka razy pod rząd, konieczna jest natychmiastowa interwencja.

Kiedy mężczyzna przybył do szpitala, był przytomny, ale miał już trudności z mówieniem. Nie jest to rzadki objaw. Rodzice młodego mężczyzny poinformowali lekarzy, że ich syn skarżył się na bóle w pachwinie. Jego oczy również zaczęły puchnąć. Po przeanalizowaniu skanów z rezonansu medycy zdali sobie sprawę, że stan był znacznie gorszy, niż początkowo sądzili.

Wągrzyca. Objawy i przyczyny

Wągrzyca jest chorobą świń i u człowieka występuje jedynie przypadkowo. Człowiek zaraża się spożywając jaja obecne w źle przygotowanym mięsie. Spożywając surowe lub niedogotowane mięso wieprzowe z wągrami może zarazić się tasiemczycą, a to prosta droga do śmierci.

Mężczyzna cierpiał na kilka cyst rosnących na korze mózgowej. Pasożyty zaczęły wpływać na podstawowe zmysły i funkcjonowanie mężczyzny. Dzięki zastosowaniu specjalnych testów lekarze byli w stanie określić rodzaj pasożytów. Niestety, leki przeciw pasożytom nie były skuteczne. Leki przeciwpadaczkowe również nie były w stanie zatrzymać napadów.

Jaki z tej historii płynie wniosek? Przygotowując mięso należy zwrócić uwagę nie tylko na to, jak wygląda gdy je kupujemy. Musimy określić, czy nie grozi nam niebezpieczeństwo mikrobiologiczne oraz czy obróbka cieplna przebiegła we właściwy sposób. Jedzenie surowego mięsa wiąże się z również z ryzykiem zakażenia bakterią Campylobacter lub Salmonellą.

hamas atak na izrael strefa gazy

Niepokojący wpis Andrzeja Dudy. „Jestem wstrząśnięty. Składam wyrazy głębokiego współczucia”

polacy w izraelu wojna

Wojsko przygotowuje się do ewakuacji Polaków. Szef MON zamieścił komunikat