w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF KOCHAM TO!KOCHAM TO! PŁACZĘPŁACZĘ OMGOMG

Murowane groby do likwidacji? Ustawa o cmentarzach przejdzie spory lifting

Rządzący nie przestają zaskakiwać Polaków. Od marca 2023 roku w życie wejdzie kolejna ustawa, która już teraz wzbudza spore emocje.

ustawa o cmentarzach i chowaniu zwłok 2022 likwidacja grobów
Fot. Freepik

Już w marcu 2023 roku w życie wejdą znowelizowane przepisy dotyczące cmentarzy i chowania zwłok na nekropoliach. Zmiany zakładają nie tylko potrzebne nowinko takie jak rejestr grobów. Są w niej zapisy, które wzbudzają spore emocje i nie każdemu się podobają.

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zwłok. Groby murowane do likwidacji?

Nowelizacja ustawy o cmentarzach wzbudza ogromne emocje wśród Polaków. I nie chodzi tu o całkiem potrzebny wynalazek w postaci centralnego rejestru grobów, który umożliwi nam wyszukanie dowolnej mogiły w kraju po nazwisku i nie tylko. Zmian jest o wiele więcej i nie wszystkie są korzystne.

Osoba bądź firma zarządzająca cmentarzem będzie miała nowe przywileje i prawa. Jeżeli jakiś nagrobek znajdujący się na nekropolii będzie zniszczony na tyle, że będzie zagrażał życiu lub zdrowiu osób odwiedzających mogiły swoich bliskich, będzie można bez pytania go usunąć.

Wszystko to dlatego, aby oczywiście zapewnić bezpieczeństwo. W przepisach znalazł się jednak wzbudzający największe kontrowersje fragment, który wprost pozwoli na likwidację grobów murowanych, co w obecnym stanie prawnym jest całkowicie niemożliwe.

W uzasadnieniu nowelizacji do ustawy czytamy, że „właściciel cmentarza zyska wprost możliwość ingerowania w nagrobki, grobowce lub inne kompozycje architektoniczne wzniesionej na grobie, jeżeli stwarzają one bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia„. Jeżeli więc postawimy coś nietypowego swoim bliskim na nagrobku, nikt nie będzie nas pytał o zdanie i to po prostu zlikwiduje.

Murowany grób tylko na 20 lat. Potem likwidacja

Groby murowane, których nikt nie odwiedza, również będą mogły zostać usunięte bezpowrotnie. Dla polityków, którzy pisali ustawę, liczy się bowiem nie to, w jakiej technice wykonany został nagrobek, tylko fakt, czy ktokolwiek się nim opiekuje i o niego dba.

Tak też tłumaczył zapisy w nowelizacji pełnomocnik rządu do spraw reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci.

Zgodnie z nowym prawem, który wejdzie w życie w marcu przyszłego roku, każdy grób murowany trafi natychmiast do likwidacji po 20 latach od pochówku w danym miejscu. Stosowne informacje, jeśli zarządca taką decyzję co do grobu podejmie, znajdą się w księgach cmentarza. Będzie można się od takiej decyzji odwołać.

przyjaciele matthew perry 2023 śmierć

Nie żyje aktor z serialu „Przyjaciele”. Ostatnie zdjęcie przed śmiercią daje do myślenia

pies żegna chorego pana nagranie wzruszające łzy ostatnie pożegnanie w szpitalu

Pies żegna umierającego właściciela. To NAGRANIE prosto ze szpitala wyciska łzy