w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF PŁACZĘPŁACZĘ KOCHAM TO!KOCHAM TO! OMGOMG

Kontrowersyjne zmiany w ustawie o cmentarzach. Pomniki zostaną odebrane rodzinom?

Niepokojące zmiany planuje wprowadzić parlamentarzyści w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Kontrowersjom nie ma końca.

ustawa o cmentarzach projekt

Jak donosi „Super Express”, w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych pojawiły się nowe, mocno kontrowersyjne zapisy. W nowym prawie doprecyzowano kwestie zwiazane z tym, do kogo należy nagrobek. Czy pomniki będą teraz odbierane rodzinom?

Rodziny stracą nagrobki? Nowe pomysły rządu w ogniu krytyki

Do tej pory sądziliśmy, że skoro kupujemy nagrobek, to stanowi on naszą własność. To się jednak może niebawem zmienić. Nowelizacja ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych wprowadza tu sporą rewolucję i może okazać się, że rodziny stracą własność na rzecz właścicieli cmentarzy.

Sprawę ujawnił dziennik „Super Express„, którego dziennikarze bardzo dokładnie przeczytali znowelizowane prawo. Swój zdecydowany sprzeciw przed zmianami wyrazili też członkowie Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Obecnie przepisy mówią, że gdy kupujemy miejsce na cmentarzu, mamy do czynienia z użytkowaniem wieczystym. Właścicielami skrawka terenu na nekropolii jesteśmy jednak dopiero po postawieniu tam nagrobka zmarłej osobie.

Pojawia się jednak kontrowersja w znowelizowanym artykule 91 ust. 2 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Czytamy w nim, że nagrobki, groby, grobowce rodzinne i wszelkie inne obiekty na terenie cmentarza zostaną przekazane właścicielowi nekropolii. To ten przepis budzi największe kontrowersje.

Ustawa o cmentarzach. Projekt zakłada więcej zmian

Żaden polityk nie udzielił informacji o tym, po co te zmiany i jaka jest intencja ich wprowadzania. Niepokoi jednak fakt, że to nie koniec budzących grozę modyfikacji ustawy.

Chory pomysł. Zasada jest prosta, to co w ziemi jest własnością cmentarza, to co nad ziemią – w sensie nagrobki – należy do dysponenta. Ustawodawca powołuje się na prawo rzymskie, że jeśli coś jest trwale związane z ziemią, to jest własnością właściciela – twierdzi prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego Krzysztof Wolicki w rozmowie z prasą.

Może się zatem okazać, że jeśli rodzina postawi pomnik wydając na to przykładowo 10 tys. zł, a po roku zdemontuje grób, to zgodnie z nowymi przepisami można będzie uznać, że okradła właściciela cmentarza.

Rząd chce również modyfikacją ustawy wprowadzić instytucję tzw. koronera. Powstanie też jeden zbiorczy rejestr wszystkich pochowanych obywateli. Większe prawa zyskają rodziny osób zasłużonych dla kraju, bowiem będzie można je chować poza nekropolią.

Źródło: se.pl

amerykański dron nad polską rq-4 global hawk

Niecodzienny gość krążył przez 10 godzin nad Polską. To gigantyczna maszyna zwiadowcza

zblizajaca sie smierc objawy

Ten zapach pojawia się, gdy człowiek umiera. To pierwszy sygnał, że zbliża się koniec