w ,

Już nigdy nie kupisz tego ryżu w torebkach. Bosacka ujawnia. Ale świństwo!

Jest na pewno opcją dla osób wygodnych, ponieważ nie wymaga płukania i odcedzania. Jednak ryż z torebek może być szkodliwy dla zdrowia.

katarzyna bosacka rozwód
Fot. Freepik; Instagram (@katarzynabosacka)

Ryż to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych na świecie. Jest on źródłem węglowodanów, białka, witamin i cennych minerałów. Można kupić go w różnych postaciach, w tym w wygodnych torebkach.

Czy ryż w torebkach jest zdrowy? Nie za bardzo

Nie wymaga płukania i odcedzania, można go zrobić łatwo i szybko oraz przede wszystkim bez żadnej kulinarnej i fachowej wiedzy. Jednak ryż z torebek może być szkodliwy dla zdrowia. Katarzyna Bosacka, która uczy nas od wielu lat tego, jak jeść zdrowo i mądrze wybierać produkty, przestrzega.

Celebrytka i gwiazda telewizyjna oraz przede wszystkim autorka programu „Wiem co jem” uważa, że kupowany luzem ryż jest znacznie lepszej jakości niż ten, który pakuje się do torebek. Bosacka wskazuje też na jego większe walory ekologiczne, zdrowotne oraz ekonomiczne. Jest on bowiem tańszy.

Ryż z torebek jest zdaniem Bosackiej pakowany w plastikowe woreczki, które zwykle zawierają duże ilości substancji o nazwie bisfenol A (BPA). Ma ona niestety działanie hormonalne.

BPA może przenikać do żywności pod wpływem ciepła, dlatego gotowanie ryżu w torebce może zwiększać jego zawartość w potrawie. O tym wszystkim Bosacka postanowiła powiadomić ludzi za pośrednictwem swojego Instagrama.

Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na działanie BPA, ponieważ ich organizmy są bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie tej substancji. Naukowcy nie są też pewni, jaka jest bezpieczna dawka BPA i czy w ogóle taka jest.

Bisfenol A może mieć negatywny wpływ na zdrowie

  • zaburzenia hormonalne,
  • problemy z płodnością,
  • zwiększone ryzyko zachorowania na raka,
  • choroby serca,
  • zaburzenia rozwoju neurologicznego.

Aby uniknąć BPA, należy wybierać ryż sypki, który nie jest pakowany w plastikowe woreczki. Ryż sypki można kupić w sklepach spożywczych, w tym w dużych marketach. Ryż sypki jest również dostępny w sprzedaży online.

Substancja przenikająca z torebek od ryżu do wody potrafi zaburzać gospodarkę hormonalną, zwiększać ryzyko zachorowania na raka i powodować problemy z płodnością. Aby uniknąć BPA, należy wybierać ryż sypki, który nie jest pakowany w plastikowe woreczki.

Jeśli jednak z jakichś powodów musimy taki ryż kupować, zawsze istnieje inne rozwiązanie. Czy ryż w torebkach można gotować bez torebki? Owszem, bo czemu nie. Taka wersja na pewno będzie dużo zdrowsza dla nas, bo pozbędziemy się foliowego worka przed obróbką termiczną.

Na koniec warto wspomnieć, że w Polsce od 2011 roku obowiązuje zakaz wykorzystywania BPA w smoczkach i butelkach dla dzieci do lat 3. Czemu więc świadomie mielibyśmy zjadać tę substancję wraz z ryżem?

płyny do płukania niemieckie opinie

Płyny do płukania są niebezpieczne dla zdrowia? Ekspertka pokazała, które są najgorsze

szymon hołownia wykształcenie zarobki

Marszałek się obłowi. Tyle zarobi Szymon Hołownia w Sejmie. Można złapać się za głowę