w ,

Oto najbardziej rakotwórcze miasta w Polsce. Mieszkanie w nich to ogromne ryzyko

W opublikowanym przez PAS tegorocznym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce po raz kolejny zwyciężyła Nowa Ruda. Takich miast jest niestety więcej.

polski alarm smogowy ranking raport
Fot. Freepik

W opublikowanym właśnie przez Polski Alarm Smogowy najnowszym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce ponownie liderem jest Nowa Ruda. Jej mieszkańcy są poważnie narażeni na kłopoty ze zdrowiem wynikające z wysokiego stężenia rakotwórczych substancji.

Najbardziej skażone miasta w Polsce. Liderem ponownie Nowa Ruda

Najnowszy ranking miast, w których życie stanowi ogromne ryzyko dla zdrowia i życia, opracowano na na podstawie danych ujawnionych przez Główny Inspektorat Ochrony środowiska. Raport powstał we współpracy z Grupą Luxmed.

Pod uwagę brano nie tylko liczbę dni, w których smog przekraczał wszelkie dopuszczalne normy, ale też poziom zanieczyszczenia pyłem PM10 oraz benzo(a)pirenem. Dane te dotyczą 2022 roku.

Pierwsze miejsce we wszystkich możliwych kategoriach zdobyła ponownie Nowa Ruda. W 2022 roku w tym mieście 95 dni to były tzw. dni smogowe. Stężenie PM10 oraz najwyższe stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu osiągnęło poziom 900% dopuszczalnej normy.

Obok Nowej Rudy w czołówce rakotwórczych miast znalazł się Nowy Targ. Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły Sucha Beskidzka, Nowy Sącz i Żywiec. Do grona najbardziej śmierdzących miast dołączyło też Nowe Miasto Lubawskie, ale powodem tego może być fakt, że dopiero niedawno zainstalowano tam stację pomiarową.

Nowa Ruda na Dolnym Śląsku znów stolicą smogu – i to we wszystkich kategoriach w kraju. Bez realnych środków na likwidację kopciuchów w kamienicach to miasto (jak i inne podobne) nigdy nie wyrwie się z czarnego doła – czytamy na profilu Alarmu Smogowego na portalu X (dawniej Twitter).

Smog truje nas nawet przez 90 dni w roku, ale widać poprawę

Wśród smogowych liderów zastanawia duża liczba miejscowości z Małopolski (aż 5 miejscowości na 15 o najwyższym stężeniu benzo[a]pirenu). To w tym województwie na skutek decyzji Sejmiku Województwa zezwolono na wydłużone użytkowanie kopciuchów – informują przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.

Największe roczne stężenie pyłu PM10 odnotowano z kolei (poza Nową Rudą) w Pszczynie, Radomsku, Zdzieszowicach, Wodzisławiu Śląskim czy Żywcu. W tych samych miastach smog doskwierał nam najdłużej, bo od 52 do 76 dni w roku.

Warto odnotować, że podejmowane próby likwidacji kopciuchów w wielu miastach przyniosły rezultaty. W Krakowie i Rybniku średnioroczne stężenie PM10 spadło aż o 40%. Tempo zmian jest jednak zbyt wolne i przyjdzie nam czekać jeszcze długie lata na poprawę sytuacji.

Wdychanie tego typu zanieczyszczeń bardzo często prowadzi do chorób układu oddechowego oraz nowotworów płuc. Mimo to powoli idziemy w dobrą stronę. Zauważalne są zmiany w jakości powietrza, które mieszkańcy zaczynają odczuwać.

W ciągu tych kilku lat, od kiedy publikujemy nasz ranking, w Polsce zniknęło ok. 800 tys., może nawet milion kopciuchów. Zeszliśmy z ok. 4 mln do 3 mln tych kotłów.

atak maczetą na bielanach warszawa

Warszawa Bielany. Maczeta poszła w ruch. Policja szuka sprawcy brutalnego ataku

Nie żyje wieloletni pracownik TVP. „Będzie nam Ciebie bardzo brakowało”