w ,

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrane! Internauci zdecydowali. „Jest światowe”

Decyzją internautów jednogłośnie wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2023. W konkursie oddano rekordową liczbę ponad 140 tys. głosów.

młodzieżowe słowo roku 2023 wyniki
Fot. Freepik

Internauci zdecydowali. Młodzieżowe Słowo Roku 2023 to „rel”. Podium tegorocznej edycji plebiscytu uzupełniają także słowa „sigma” i „oporowo”. Kapituła przyznała nagrodę jury. Otrzymało ją słowo „oddaje”.

„Rel”. Co to znaczy? Definicja Młodzieżowego Słowa Roku 2023

Rel” (pochodzi od angielskiego relatable) to coś, z czym możemy się utożsamić (np. z zachowaniem, sytuacją). Wyraża, że z czymś się zgadzamy i możemy odnieść do tego swoje doświadczenia. Zwycięskie słowo jest wyrazem zgody zarówno dosłownie, jak i metaforycznie.

Wyrażenie to oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, co potwierdziła prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

Na plebiscytowym podium znalazły się też: „sigma” i „oporowo„. Kapituła przyznała dodatkowo Nagrodę Jury dla słowa „oddaje„. Pierwsze ze słów to popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy.

Rel ma wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe (…), jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: zgadzam się z tobą, czuję tak samo, potwierdzam, racja – komentuje przewodnicząca jury plebiscytu.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN pod patronatem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego.

Organizatorem największego plebiscytu w Europie na Młodzieżowe Słowo Roku jest Wydawnictwo Naukowe PWN, Partnerem inicjatywy – Uniwersytet Warszawski, zaś Honorowym Mecenasem plebiscytu Alior Bank.

W konkursie niekoniecznie musi wygrać propozycja, która została zgłoszona przez największą liczbę uczestników. Zwycięzców w tym plebiscycie wyłania jury, oceniając oryginalność, pomysłowość, kreatywność oraz poprawność językową zgłoszonych propozycji.

W 2018 słowem roku został „dzban”. W 2019 roku plebiscyt wygrało słowo „alternatywka„, a na podium znalazły się kolejno wyrazy „jesieniara” oraz „eluwina„.

13 i 14 emerytura 2024

13. i 14. emerytura jednak do likwidacji? „Prowizorki, które nie powinny mieć miejsca”

Nie żyje aktorka z „Barw szczęścia”, „M jak miłość”, „Plebanii” i „Na dobre i na złe”