w ,

Ceny prądu zamrożone do połowy 2024 roku. Potem rachunki uderzą w nas jak tsunami

Zgodnie z przyjętymi przez Sejm i Senat przepisami ceny energii pozostaną zamrożone przez kolejne pół roku. Co potem? Lepiej nie mówić tym głośno.

ceny gazu ceny prądu podwyżka 1 sierpnia

Do końca czerwca 2024 roku gospodarstwa domowe będą płacić stawki obowiązujące jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, czyli z początków 2022 roku. To poziomy znacznie poniżej dotychczasowych taryf i cen na hurtowych rynkach energii.

Tani prąd tylko do połowy 2024 roku. Potem kosmiczne podwyżki

Bez działań osłonowych podjętych na ostatnią chwilę czekałyby nas znaczne podwyżki, nawet o kilkadziesiąt procent. Dlatego eksperci doradzają stopniowe odchodzenie od mrożenia cen. To tak czy inaczej oznacza, że w przyszłym roku będzie bardzo drogo.

Jak wyjaśniają eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, obowiązujące dziś stawki za energię dla gospodarstw domowych – 0,41 zł/kWh – są znacznie poniżej aktualnych taryf na sprzedaż energii tej grupie odbiorców, które wynoszą między 1,05 a 1,22 zł/kWh.

Wyższe są także hurtowe ceny energii na rynku bieżącym SPOT (0,75 zł/kWh) oraz na rynku terminowym (ok. 1 zł/kWh). To właśnie ceny na rynku terminowym na przyszły rok są dla sprzedawców energii ważnym punktem odniesienia do określenia możliwych wysokości taryf.

W październiku do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski sprzedawców o podwyższenie taryf na przyszły rok. Prezes URE powinien podjąć decyzję w tej sprawie jeszcze w tym tygodniu. Co istotne, podwyżki na razie nie dotkną gospodarstw domowych.

Koniec tarczy antyinflacyjnych wyczyści nam portfele

Procedowane przepisy przedłużają zamrożenie cen obowiązujących od początku 2022 roku na kolejne sześć miesięcy. To oznacza, że do końca czerwca 2024 roku gospodarstwa domowe, sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz samorządy nadal będą chronione przed wzrostem rachunków za prąd.

Zgodnie z nowymi propozycjami limit zużycia energii elektrycznej, do którego będzie obowiązywać zamrożona cena, wyniesie 1500 kWh na pół roku dla gospodarstw domowych.

Wyższe limity będą obowiązywać dla gospodarstw domowych, w których jest osoba z niepełnosprawnością (1800 kWh), oraz dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników (2000 kWh). Podobnie jak dotychczas po przekroczeniu limitów będą obowiązywać ceny maksymalne (dla gospodarstw domowych będzie to 693 zł/MWh).

Źródło: Newseria

oliwer domińczak nie żyje

Tragiczny wypadek. Nie żyje młody sportowiec. Był reprezentantem Polski

grób krawczyka obecnie

Grób Krzysztofa Krawczyka zdewastowany! „Żyjemy w kraju zawistnych ludzi”