w ,

Nie żyje znany polski reżyser. Miał 92 lata. „Publiczność go kochała”

Informacje o jego śmierci przekazali przedstawiciele Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Był jednym z najbardziej znanych polskich reżyserów.

Smutna wiadomość nadeszła ze strony przedstawicieli Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W wieku 92 lat zmarł jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych.

Nie żyje Janusz Majewski. Reżyser, mistrz kina gatunkowego, scenarzysta…

Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś w nocy zmarł Janusz Majewski. Jeden z najbardziej znanych, cenionych i popularnych polskich reżyserów filmowych – poinformowały na Facebooku władze Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Na świat przyszedł 5 sierpnia 1931 we Lwowie. Jego żoną była Zofia Nasierowska, z którą miał dwoje dzieci: Annę Klarę (pisarkę) oraz Pawła.

Był teściem Cezarego Stypułkowskiego i Sonii Bohosiewicz. W 1984 odznaczony Medalem 40-lecia Polski Ludowej, a w 2001 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mistrz kina gatunkowego, scenarzysta, pisarz, wykładowca akademicki. Laureat Nagrody Specjalnej „Platynowe Lwy” za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016), Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii oraz Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” za Osiągnięcia Życia.

Janusz Majewski. Filmy i książki

Wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaangażowany w sprawy polskiego środowiska filmowego. – Cenił sobie spotkania z publicznością, która kochała go i licznie uczestniczyła w Jego przeglądach, retrospektywach oraz spotkaniach autorskich – czytamy w komunikacie.

Jeszcze październiku 2023 roku Stowarzyszenie Filmowców Polskich zorganizowało cieszącą się wielką popularnością retrospektywę Janusza Majewskiego, w której uczestniczył osobiście, każdego dnia. W listopadzie był również gościem Romana Polańskiego na przeglądzie jego filmów.

Janusz Majewski zrealizował m.in. takie filmy jak „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” (1969), „Lokis” (1970), „Zazdrość i medycyna” (1973), „Zaklęte rewiry” (1975), „Sprawa Gorgonowej” (1977), „Lekcja martwego języka” (1979), „C.K. Dezerterzy” (1985), „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (2015). Niezwykłą popularność przyniósł Januszowi Majewskiemu serial telewizyjny „Królowa Bona” (1980).

Mariusz Kamiński rozpoczął protest głodowy. Znamy treść oświadczenia byłego posła

czy rosja wkroczy do polski

„Nie spocznę, nie przestraszę się”. Dramatyczna reakcja prezydenta Andrzeja Dudy