w

WTFWTF

Duda nie odpuszcza Tuskowi. Użyje wojska? „Odpowiedź będzie zdecydowana i stanowcza”

Wojna pomiędzy Andrzejem Dudą a premierem Donaldem Tuskiem przybiera na sile, a emocje sięgają zenitu. Najgorsze jeszcze przed nami.

narada u prezydenta
Fot. Kancelaria Prezydenta

Konflikt na szczytach władzy nasila się. Prezydent Andrzej Duda nie ma zamiaru odpuścić premierowi Donaldowi Tuskowi. Chodzi o planowane zmiany w kwestii praworządności, a konkretniej w Trybunale Konstytucyjnym.

Tusk kontra Duda. Konflikt narasta, prezydent chce zadać kolejny cios

Szykuje się batalia na kolejnym froncie trwającego od dawna konfliktu pomiędzy Andrzejem Dudą a premierem Donaldem Tuskiem. Prezydent stanął twardo w obronie Trybunału Konstytucyjnego i nie ma zamiaru zgodzić się na jakiekolwiek zmiany w tej instytucji. Te zapowiada właśnie koalicja rządząca.

To, co się szykuje, może być najsilniejszą konfrontacją na szczytach władz w historii III RP. Prezydent nie zamierza biernie przyglądać się – jak to określił – próbom ingerencji w skład Trybunału Konstytucyjnego ze strony Tuska.

Z pałacu płyną sygnały o gotowości do wykorzystania wszystkich konstytucyjnych prerogatyw i możliwości, by powstrzymać to, co prezydent określa mianem „zamachu na TK”. W grę wchodzi nawet użycie Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz prerogatyw wynikających z roli Zwierzchnika Sił Zbrojnych.

Prezydent użyje wszelkich swoich konstytucyjnych prerogatyw, aby powstrzymać ten zamach na TK – miał powiedzieć w rozmowie z Onetem bliski współpracownik głowy państwa. Pojawiła się opcja użycia „kompetencji jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych”. Czy Duda wyprowadzi wojsko i postawi je pod siedzibą trybunału?

Wojsko stanie w obronie TK? „Odpowiedź będzie zdecydowana i stanowcza”

W centrum sporu znajdują się tak zwani sędziowie dublerzy, wybrani przez PiS, którzy zajęli miejsca już obsadzone przez poprzednią koalicję. Kontrowersje dotyczą także pozycji Julii Przyłębskiej, szefowej Trybunału Konstytucyjnego, blisko związanej z poprzednią ekipą rządzącą.

Zmiany w składzie TK mogą podważyć legalność jej pozycji, co wywołuje szereg pytań o przyszłość polskiego systemu prawnego. Zaplanowane przez koalicję rządzącą uchwały sejmowe mogą zmienić układ sił w tej instytucji.

Jeśli nowa większość z premierem Donaldem Tuskiem za pomocą uchwał Sejmu będzie usuwać legalnie powołanych przez pana prezydenta sędziów Trybunału, to odpowiedź głowy państwa będzie zdecydowana i stanowcza – zapowiedział współpracownik prezydenta Dudy w rozmowie z dziennikarzami Onetu.

Duda, korzystając z zaplanowanego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, może postawić rząd w niekomfortowej sytuacji, wymuszając tłumaczenia z podejmowanych działań. To, jak rozwinie się sytuacja, może mieć znaczący wpływ na polską scenę polityczną i walkę Tuska o praworządność.

Wiele wskazuje na to, że konflikt ten może przedefiniować nie tylko relacje między organami władzy w Polsce, ale również wpłynąć na postrzeganie demokracji i niezależności sądownictwa. Analizy wskazują na możliwe długofalowe skutki dla stabilności prawnej i politycznej kraju.

kandydat pis na prezydenta 2025 wybory prezydenckie 2025 szydło

[TYLKO U NAS] Pałac Prezydencki musi iść na zakupy. Jeden fotel nie wystarczy

Z OSTATNIEJ CHWILI. Tragiczny pożar domu na Śląsku. Nie żyje 4,5-letnie dziecko