w

Trwa pogrzeb Nawalnego. Na nagraniu z cerkwi widać ciało w trumnie

W Moskwie ku końcowi zmierza uroczystość pogrzebowa Aleksieja Nawalnego. W mediach pokazano zdjęcie jego ciała leżące w trumnie.

ciało nawalnego zdjęcie
Fot. X / Nexta

W jednej z cerkwi w Moskwie odbyło się ostatnie pożegnanie opozycjonisty i wroga Władimira Putina – Aleksieja Nawalnego. Pożegnany został w atmosferze pomiędzy głębokim smutkiem a tłumionym – z powodu obecności służb – protestem.

Pogrzeb Nawalnego. Pokazano ciało zamordowanego opozycjonisty

Wśród osób, które pojawiły się, by pożegnać Nawalnego, znaleźli się między innymi ambasador USA i Polski – Lynne Tracy i Krzysztof Krajewski. Ich obecność była nie tylko gestem dyplomatycznym, ale przede wszystkim wyrazem solidarności i wsparcia dla idei, które Nawalny reprezentował.

Wraz z nimi pojawili się dyplomaci z wielu innych krajów. Pogrzeb Nawalnego był cały czas monitorowany przez OMON, czyli rosyjskie służby. Zgromadzeni skandowali „Nawalny! Nawalny!”. Nie obyło się bez kontrowersji.

Nabożeństwo żałobne trwało zaledwie 20 minut, a dostęp do cerkwi mieli tylko najbliżsi. Ciało Nawalnego było przykryte grubą warstwą białych i czerwonych kwiatów.

Wiele osób, które przyszły pożegnać Nawalnego, nie mogło uczestniczyć w ceremonii. Te ograniczenia spotkały się z krytyką. – Ty się nie bałeś, my też się nie boimy – krzyczały osoby zgromadzone w pobliżu cerkwi. Mówi się o tysiącach ludzi i kilometrowej kolejce.

Tuż przed pogrzebem pojawiły się też problemy z wydaniem ciała opozycjonisty, o czym poinformowała media jego rzeczniczka. Okolica wokół cerkwi była przez cały czas dokładnie pilnowana przez policję. W pobliżu stacji metra legitymowano ludzi niosących kwiaty.

Nawalny zostanie pochowany na cmentarzu Borysowskim w Moskwie. Rosyjskie służby więzienne 16 lutego poinformowały o śmierci 47-letniego Aleksieja Nawalnego. Zgodnie z ich relacją miał nagle poczuć się źle i stracić przytomność, w co od początku nei wszyscy wierzą.

Aleksiej Nawalny w trumnie. Kim był polityk?

Swoją działalność polityczną rozpoczął jako rosyjski antysystemowy nacjonalista, stopniowo zmieniający światopogląd na liberalizm i antyimperializm. Urodził się 4 czerwca 1976 w Butyni. Był prawnikiem, publicystą i działaczem polityczny oraz najbardziej znanym liderem rosyjskiej opozycji.

We wrześniu 2013 roku wziął udział w wyborach na mera Moskwy, w których zajął drugie miejsce zdobywając 27,24% głosów. Był największym politycznym wrogiem Władimira Putina.

W sierpniu 2020 roku podczas lotu z Tomska do Moskwy Nawalny doznał nagłego i głębokiego pogorszenia stanu zdrowia. Trafił do szpitala w Omsku. Wstępna diagnoza potwierdziła „zatrucie niezidentyfikowanym środkiem psychodysleptycznym”.

W stanie śpiączki został przewieziony drogą lotniczą na leczenie z Omska do Berlina. Niemieckie laboratorium wojskowe potwierdziło w jego ciele obecność bojowego środka trującego. Za całą akcją próby zabicia go stało FSB.

W 2021 roku po udanym leczeniu powrócił do Rosji. Podczas kontroli paszportowej został jednak od razu aresztowany. W październiku tego samego roku władze rosyjskie uznały go za terrorystę i osadziły w kolonii karnej.

W 2023 roku został skazany na kolejną karę – 19 lat pozbawienia wolności. Nieoficjalnie zmarł przez zakrzep krwi, choć teoretyzuje się, że był regularnie podtruwany.

z ostatniej chwili

Z OSTATNIEJ CHWILI. Brutalny gwałt w stolicy. 25-letnia Białorusinka nie żyje

wypadek szczecin plac rodła dzisiaj

PILNE. Tragiczny wypadek w Szczecinie. 19 poszkodowanych, w tym 6 dzieci