w ,

W poszukiwaniu najlepszego wsparcia. Jakie cechy wyróżniają dojrzałego terapeutę?

Psychoterapeuta musi mieć odpowiednie wykształcenie, które daje mu niezbędne narzędzia do pracy z pacjentami.

najlepszy terapeuta online
Fot. materiały partnera

Psychoterapia to wyjątkowy proces, który pomaga w leczeniu chorób takich jak depresja. Jest również nieocenionym wsparciem w poznawaniu własnych mechanizmów działania, rozwiązywaniu piętrzących się problemów i przeżywaniu emocji. Jakie atuty specjalisty sprawią, że terapia będzie jeszcze bardziej profesjonalna i owocna właśnie dla mnie?

Studia oraz szkolenia psychoterapeutyczne

Oczywiście bezsprzecznie, psychoterapeuta musi mieć odpowiednie wykształcenie, które daje mu niezbędne narzędzia do pracy z pacjentami/klientami. Jednak samo ukończenie studiów psychologicznych, czy szkoły psychoterapii – nie jest jedynym źródłem wiedzy i doświadczenia.

Tutaj niezbędny jest stały rozwój specjalisty, który realizuje dodatkowe kursy i to nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Psychologia, jak każda dziedzina nauki, prężnie się rozwija. Ważne jest, aby nasz terapeuta nadążał za tymi zmianami.

Zmianami, które do polskojęzycznych periodyków, podręczników i szkoleń trafiają z pewnym opóźnieniem. Stąd też idealnie byłoby, aby terapeuta mógł sięgać po wiedzę bez ograniczeń z tym związanych.

Prawdziwa biegłość w języku angielskim – CPE (Cambridge)

Oczywiście, często deklarujemy znajomość języka angielskiego, ale czy zawsze przekłada się to na prawdziwe profesjonalne kompetencje? Dla wielu kontakt z angielskim kończy się na lektoratach.

Choć dobrze, że wielu specjalistów włada językiem w stopniu komunikatywnym, to do szczegółowego i dogłębnego czerpania z anglojęzycznych artykułów naukowych, szkoleń i studiów może to być wiedza zdecydowanie niewystarczająca.

Jeśli więc szukamy terapeuty z najwyższej półki, warto się upewnić, czy poza deklaracjami legitymuje się on certyfikatem potwierdzającym najwyższą możliwą umiejętność językową (poziom C2 – Common European Framework). Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie szanowanych jest certyfikat CPE (Certificate of Proficiency in English, Cambridge).

Pozwala on terapeucie nie tylko przyjmować pacjentów anglojęzycznych, ale także brać aktywny udział w międzynarodowych sympozjach i szkoleniach oraz czytać fachową literaturę w języku angielskim i to z pełnym rozumieniem wszystkich niuansów.

Zwykła komunikatywna znajomość języka angielskiego nie gwarantuje profesjonalnej wiedzy. Biegłość językowa to bardzo cenna dla terapeuty umiejętność, bo również daje możliwość działania w międzynarodowym środowisku, a to bardzo rozszerza horyzonty i otwiera na nowe, często nieznane jeszcze w Polsce metody pracy.

Doświadczenie w międzynarodowym i wielokulturowym środowisku

Doświadczenie zawodowe w środowisku wielu kultur i języków może wyposażyć terapeutę w rzadkie, a jednak niezwykle cenne kompetencje. Zróżnicowane otoczenie, wielokulturowość, ale też praca dla wielkiej międzynarodowej firmy stanowią obszary, które mocno rozwijają wiedzę i doświadczenie terapeuty.

Daje mu to opcję niesienia pomocy pacjentowi/klientowi, który boryka się z komplikacjami w życiu prywatnym, ale też zawodowym. Poznanie korporacji od podszewki to jak zajrzenie do kuchni w restauracji.

Daje bezcenny, bo pełny obraz sytuacji i praktyczne umiejętności niesienia pomocy osobom z wypaleniem zawodowym, czy mobbingiem.

Psychotraumatologia czyli jak pomagać w najtrudniejszych chwilach

Tematyka traumy jest wyjątkowo złożona, a jednak dotyka wielu osób, które trafiają do gabinetów terapeutycznych. Specjalista, który jest również absolwentem studiów na kierunku psychotraumatologii będzie potrafił spojrzeć na pacjenta/klienta szerzej, a pomoc dla osoby z traumą będzie bardziej kompleksowa.

Jeśli zależy nam na najlepszym specjaliście, którego nie przygniecie nawet najtrudniejsze z naszych doświadczeń, upewnijmy się, że ma również takie wykształcenie. Szukając pomocy chyba nikt nie chciałby się dowiedzieć, że jego problem jest dla naszego terapeuty zbyt przytłaczający.

Doświadczenie i specjalistyczne szkolenia w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR)

Słyszeliście kiedyś od znajomych, że po wyjściu z sesji terapeutycznej czuli się jeszcze gorzej, niż przed nią? Dobrze dobierając terapeutę, właśnie w nurcie TSR, możemy tego uniknąć! Oczywiście, jest wiele nurtów psychoterapii.

Z jakiego powodu akurat ten może okazać się dla nas najlepszy? TSR skupia się na teraźniejszości i przyszłości klienta, pomagając mu odnaleźć swoje mocne strony i rozwiązywać wyzwania.

Dobry terapeuta, który zrealizował szkolenie podstawowe I stopnia, szkolenie zaawansowane II stopnia oraz liczne szkolenia specjalistyczne w tym nurcie znacząco poszerza swoje kompetencje, zyskując możliwość dobrania metody do potrzeb klienta.

Bezcenne są również superwizje u certyfikowanych superwizorów w nurcie TSR, które pozwolą specjaliście bezustannie się rozwijać i konsultować bieżące działania.

Warto się upewnić, że nasz terapeuta z takich superwizji właśnie korzysta. W ten sposób mamy poczucie, że oddajemy swoje zdrowie w dobre ręce. Uwaga! Ważne, aby zarówno szkolenia jak i superwizje były akredytowane przez stowarzyszenie zrzeszające terapeutów w tym nurcie, np. PSTTSR.

Doświadczenie pomocowe i staż kliniczny w ośrodkach zdrowia psychicznego

Choć wykształcenie i szkolenia są ważne, to jednak nie najważniejsze. Liczy się praktyka i doświadczenie, czyli np. staż kliniczny i praca pomocowa. Dlaczego staż w klinice zdrowia psychicznego oraz praca pomocowa, np. w telefonie zaufania tak wiele wnoszą?

Terapeuta zyskuje możliwość zapoznania się z wieloma przypadkami i problemami pacjentów, na które w samym gabinecie mógłby nigdy nie trafić. To doświadczenie jest po prostu bezcenne i pozwala specjaliście patrzeć na drugiego człowieka z zupełnie innej, szerszej perspektywy.

Z kolei staż kliniczny daje wspaniałą okazję, by pracować z najbardziej wybitnymi specjalistami zdrowia psychicznego oraz przekształcić swoją wiedzę teoretyczną w praktykę. Dostajemy więc terapeutę, który ma możliwie najszersze doświadczenie w pełnej gamie przypadłości zdrowia psychicznego.

Doświadczenie życiowe psychoterapeuty

Wiedza i doświadczenie wyniesione ze studiów i lat pracy jest bezcenne. Ma jednak pewną wadę – wymaga czasu. Równie ważne dla specjalisty jest osobiste doświadczenie życiowe. Osiągnięcie określonego wieku, który przez wielu specjalistów określany jest na ok.40 lat oznacza, że specjalista ma już za sobą różne etapy – dojrzewanie, formalną edukację, kwestie budowania relacji, kariery itp.

To doświadczenie pozwala lepiej zrozumieć pacjentów/klientów, którzy dzielą się z terapeutą swoim codziennym życiem. Odpowiedni wiek oznacza też odpowiedni staż w zawodzie. A to jest coś, co po prostu musi przyjść z czasem i nie da się tego osiągnąć w młodszym wieku, nawet najzdolniejszym z młodych adeptów psychologii.

Wszystkie te atuty pokazują, że praca psychologa-terapeuty jest niezwykle złożona, a swoją wiedzę i doświadczenie dobry specjalista czerpie z różnych źródeł. Warto o tym pamiętać powierzając swoje zdrowie w ręce drugiego człowieka.

I choć znalezienie terapeuty, który spełnia wszystkie te oczekiwania jest trudne, a jego usługi raczej nie należą do najtańszych – może warto poszukać terapeuty o najwyższych kompetencjach. W końcu stawką jest nasze zdrowie i życie.

Sebastian Antonowicz – PROzytywnie – terapia on-line

foot locker likwidacja

Duża sieć obuwnicza zniknie z Polski? Chce zamknąć 3000 sklepów. Buty będą jak za darmo

horoskop dzienny na piątek

Horoskop dzienny – piątek 8 marca 2024 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]