w

Garnek Karpacki. Przepis idealny na jednogarnkowy obiad. Rodzina będzie zachwycona

Dania jednogarnkowe Polacy wprost uwielbiają. Robi się je szybko i są wyjątkowo smaczne. Taką propozycją może być słynny Garnek Karpacki.

garnek karpacki przepis
Fot. zdjęcie ilustracyjne

Dania jednogarnkowe są sprawdzonym i świetnym sposobem na szybki i pyszny obiad, jeśli jesteśmy zabiegani. Słynny Garnek Karpacki może z powodzeniem zastąpić dwudaniową ucztę, bo pełni rolę zupy i drugiego dania. W dodatku jest tani w przygotowaniu i bardzo syty.

Garnek Karpacki – idealny i syty obiad dla całej rodziny

Przygotowanie posiłków jednogarnkowych znacznie skraca czas potrzebny na gotowanie i przygotowanie składników.

Dania te często charakteryzują się prostotą przygotowania. Ponieważ wszystko gotuje się w jednym naczyniu, znacznie zmniejsza się ilość brudnych naczyń i narzędzi kuchennych.

Garnek Karpacki to pyszne i rozgrzewające danie jednogarnkowe wywodzące się z kuchni karpackiej. Jest szczególnie popularne na Podkarpaciu. Ta sycąca potrawa sprawdzi się zarówno w lato, jak i w chłodne dni.

Danie to łączy w sobie smaki warzyw, mięsa (opcjonalnie) i aromatycznych przypraw. Jeśli podamy je w pięknym zdobionym regionalnymi malowidłami naczyniu, z pewnością wywoła zachwyt na twarzach domowników.

Potrawę można również przygotować w wersji wegetariańskiej, czyli bez mięsa. Niewątpliwie z mięsem smakuje ona znacznie lepiej. Karpacki kociołek można podawać z chrupiącym pieczywem lub pieczywem czosnkowym.

Karpacki kociołek. Składniki

  • 1 kilogram ziemniaków
  • 1 kg mięsa wieprzowego (szynka lub wieprzowa łopatka)
  • puszka czerwonej fasoli
  • 400 g marynowanych pieczarek
  • 1 cebula średniej wielkości
  • 500 g marchwi
  • 6 łyżek przecieru pomidorowego
  • sól i pieprz do smaku
  • czosnek do smaku według upodobań
  • ziele angielskie, natka pietruszki i oliwa

Danie jednogarnkowe z mięsem i ziemniakami – przygotowanie

Ziemniaki dokładnie obieramy, myjemy i kroimy w średniej wielkości kostkę. Podsmażamy je w głębokim naczyniu na oleju aż się zarumienią.

Mięso kroimy w kostkę (wielkość jak do gulaszu). Wylewamy przecier pomidorowy do naczynia i dodajemy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Cebulę kroimy na cienkie talarki, a marchewkę ścieramy na tarce o najgrubszych oczkach.

Gdy ziemniaki zaczną już nabierać rumiane barwy, dodajemy pokrojoną w talarki cebulę i całoćś mieszamy. Po zeszkleniu się cebuli dodajemy całe pokrojone mięso. Na tym etapie dodajemy sól i pieprz do smaku. Danie powinno się podsmażać przez kolejne 5 minut.

Do całości dodajemy startą marchewkę oraz fasolę z puszki w całości oraz pieczarki. Mieszamy i smażymy przez kolejne 5 minut.

Do glinianego naczynia dodajemy wodę (około 2 litry) z liściem laurowym, przecierem pomidorowym i natką pietruszki. Całość podgrzewamy, ale nie gotujemy. Następnie dodajemy do całości mięso i warzywa. Przykrywany i dusimy w piekarniku w 180 stopniach przez kolejne 50 minut.

koronawirus to kara boża epidemia ksiądz

Sosnowiec: Śmierć mężczyzny w mieszkaniu księdza. Wszczęto śledztwo

zachowania które niszczą związek

5 rzeczy, które zniszczą każdy związek. Unikaj ich, jeśli nie chcesz rozstania