w

Fatalne słowa Tuska. „Nie chcę nikogo straszyć, ale…”. Nawiązał do 1939 roku

To pierwsza tak otwarta deklaracja premiera. Jego zdaniem konflikt zbrojny z udziałem Polski jest realny i żyjemy w czasach przedwojennych.

donald tusk
Fot. Depositphotos

Czy horyzoncie zarysowuje się czarny scenariusz, który wielu z nas wolałoby znać tylko z książek historycznych. Donald Tusk w swoim pierwszym tak szczerym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” od momentu objęcia funkcji szefa rządu nie owija w bawełnę: wojna nie jest już tylko pojęciem z przeszłości.

Tusk mocno zaniepokojony. „Musimy mentalnie oswoić się z groźbą wybuchu wojny”

To stwierdzenie, które może przyprawić o dreszcze. To już nie opowieści, ale realne obawy i atmosfera, która do złudzenia przypomina 1939 rok. Premier przyznał, że nawet jego wnuki pytają o to, czy rzeczywiście grozi nam wojna.

Tusk przywołuje ducha niepewności, który unosił się nad Europą w ostatnich miesiącach przed wybuchem II wojny światowej. Sugeruje, że może być nam bliżej do ponownego doświadczenia tak drastycznych wydarzeń, niż wielu by przypuszczało. Ale czy Polska i Europa stoją na straconej pozycji?

Żyjemy w najbardziej krytycznym momencie od czasów zakończenia drugiej wojny światowej. Następne dwa lata zadecydują o wszystkim – mówi w wywiadzie prezes Rady Ministrów.

Premier podkreślił w rozmowie ogromne zaangażowanie finansowe Polski w obronność, sięgające poziomu 4% PKB. To nie tylko liczby na papierze – to sygnał, że „musimy być gotowi”.

A co z Europą? Tusk mówi o „prawdziwej rewolucji” w mentalności europejskiej. Niemcy, Francja, a nawet tradycyjnie neutralna Skandynawia – wszyscy wydają się rozumieć, co się dzieje.

„Następne dwa lata zdecydują o wszystkim”

To zmiana daje nadzieję. Refleksje nie ograniczają się jednak do kwestii militarnych. Premier, przywołując własne doświadczenia z pierwszej kadencji, zauważa, jak bardzo zmieniła się europejska percepcja Rosji – z partnera w rozmowach o „europejskiej wspólnocie bezpieczeństwa” do agresora, przed którym Europa nie może stanąć podzielona.

To, co Donald Tusk przedstawia w swoich wypowiedziach, to nie tylko obraz aktualnej sytuacji geopolitycznej, ale i wezwanie do przygotowania się psychicznie na nadchodzące wyzwania.

Wojna może i jest wciąż dla wszystkich abstrakcją, ale historia ma tendencję do powtarzania się. Europa wydaje się wreszcie odrabiać lekcję. Lepiej być przygotowanym na najgorsze, ale zachowując jednocześnie nadzieję na lepsze.

symbole na jajkach co oznaczają

Tajemnicze symbole i kody na skorupkach jajek. Jak je odczytywać i co oznaczają?

policja najważniejsze informacje

Nie żyje młody Ukrainiec. Zginął w trakcie ucieczki przez policją