w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! WTFWTF KOCHAM TO!KOCHAM TO!

Wezwą 200 tys. osób. Tylko 6 godzin na stawienie się. Jest rozporządzenie

Prezydent Andrzej Duda przekazał Szymonowi Hołowni projekt „strategicznej ustawy” o działaniach organów państwa w warunkach zagrożenia i na wypadek wojny. Wojsko wyśle wezwania.

Przysięga WOT 2023 tekst
Fot. biuro prasowe WOT

Na początku 2024 roku nawet 230 tys. Polaków dostanie wezwanie do osobistego stawiennictwa pod groźbą kary finansowej lub kary pozbawienia wolności. Chodzi o kolejną kwalifikację wojskową zaplanowaną na przyszły rok. Kto się nie zjawi, zostanie osobiście doprowadzony przez policję.

Kwalifikacja wojskowa 2024. Terminy i rozporządzenie

Choć powszechny i obowiązkowy pobór do wojska jest w Polsce zawieszony od wielu lat, Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje się na wypadek, gdyby nasz kraj był realnie zagrożony atakiem ze strony Rosji. W ostatnich dniach opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące sposobu odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.

Zanim nastąpi potencjalne odwieszenie poboru, przeprowadzona zostanie kolejna kwalifikacja wojskowa. Stawienie się jest konieczne w celu przyznania kandydatowi kategorii i nadania przydziału mobilizacyjnego. To nie oznacza oczywiście z automatu wcielenia w struktury wojska.

Osoby, które zignorują wezwanie, mogą spodziewać się zarówno wysokiej kary finansowej, jak i osobistych odwiedzin w miejscu zamieszkania. Policja będzie miała za zadanie takich ludzi osobiście doprowadzić przed oblicze komisji.

Kwalifikacja wojskowa dotyczyć będzie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli chodzi o kobiety, wezwania mogą spodziewać się głównie te, które mają specyficzne umiejętności kluczowe dla wojska. Przed komisją staną też mężczyźni w wieku 19 lat oraz inne osoby, które nie dopełniły tego obowiązku wcześniej.

Obowiązkowa służba wojskowa od 2024 roku? Tajemnicze rozporządzenie MON i ustawa Dudy o reformie wojska

19 października Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało rozporządzenie dotyczące sposobu odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. To dziwne, bo obowiązek odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej jest w tej chwili w Polsce zawieszony. Czy to oznacza, że naszemu krajowi grozi wojna?

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Szymonem Hołownią złożył na jego ręce projekt strategicznej ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Projekt, który do tej pory był w zamrażarce, ma na celu całkowite zreformowanie całego systemu dowodzenia polskiej armii.

Ministerstwo mówi o siatce pojęciowej

Rozporządzenie bazuje na dotychczasowych rozwiązaniach stosowanych w odniesieniu do ogółu żołnierzy niezawodowych – podaje oficjalnie szefostwo resortu obrony jednocześnie wyjaśniając, że rozporządzenie wynika z konieczności zaktualizowania pojęć zawartych w nowej ustawie o obronie ojczyzny.

Zdaniem eksperta Strategy & Future Marka Budzisza zbudowanie przez Polskę odpowiednio licznej armii nie jest możliwe bez przywrócenia obowiązkowej służby. Pobór zawieszono w 2009 r. w związku z profesjonalizacją armii.

Wiele wskazuje na to, że taką decyzję polityków wymusi sytuacja na Ukrainie, która w ostatnim okresie się pogarsza, co potęguje realne zagrożenie dla naszego państwa. Rosja ogłosiła w ostatnich dniach, że 1/3 jej budżetu przeznaczona będzie na odbudowę potencjału militarnego.

Kierownictwo MON pytane przez dziennikarzy o nowe rozporządzenie poinformowało, że omawiane przepisy wynikają z konieczności uaktualnienia przepisów. Nie ma – teoretycznie – w planach przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej.

6 godzin na stawienie się w wojsku. MON publikuje rozporządzenie z nowym wzorem karty powołania

W przypadku ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny, nowe rozporządzenie mówi jasno – od 13. stycznia br. każdy poborowy będzie miał jedynie 6 godzin na to, aby stawić się w wyznaczonej jednostce. W innym wypadku będą sypać się kary.

Rozporządzenie wprowadza zawiera wzór nowej karty powołania. Co będzie groziło za brak stawiennictwa w wyznaczonym czasie? Jak czytamy w dokumencie:

  • „Kto w czasie mobilizacji lub wojny, będąc powołany do czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 687 ustawy)” –
  • „Kto w czasie mobilizacji lub wojny w celu trwałego uchylenia się od obowiązku służby wojskowej, będąc powołany do czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 (art. 688 ust. 1 pkt 6 ustawy)”

tusk kongres programowy tvp

Za chwilę pożegnają się z rządem. Oto nazwiska pięcioro ministrów. Są na wylocie

rada gabinetowa youtube

Donald Tusk zagra Dudzie na nosie. Prezydent „nie będzie miał wyjścia”