w ,

Cisza wyborcza 2024. Od kiedy obowiązuje i czego nie wolno robić?

Na czym polega cisza wyborcza? Czego nie wolno nam w tym czasie robić i jakie są kary za naruszenie ciszy? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć.

cisza wyborcza w wyborach samorządowych 2024
Fot. Depositphotos

W przededniu wyborów samorządowych w Polsce następuje moment zawieszenia, kiedy Polacy mają okazję chociaż na chwilę odpocząć od polityki. To cisza wyborcza. Co dokładnie oznacza ta przerwa i jakie zasady obowiązują w jej czasie?

Cisza wyborcza w wyborach samorządowych 2024

Cisza wyborcza rozpoczynająca się o północy w sobotę przed dniem głosowania i trwająca aż do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę ma na celu zapewnienie wyborcom spokoju i czasu na przemyślenie swojego wyboru.

Jest to okres, w którym wszelka forma agitacji wyborczej – od zwoływania zgromadzeń, przez organizowanie pochodów i manifestacji, aż po rozpowszechnianie materiałów wyborczych – jest surowo zabroniona.

Co więcej, istnieją pewne szczególności, takie jak zakaz publikacji wyników sondaży opinii publicznej, co ma na celu ochronę niezależności decyzji wyborczej. Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek o północy, a zakończy w niedzielę o godz. 21.

Należy zaznaczyć, że agitacja wyborcza nie może mieć miejsca również w przestrzeni wirtualnej. Internet podlega tym samym restrykcjom. Przepisy prawa mówią jasno.

Kto, w związku z wyborami w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania, podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub przewidywanych wyników wyborów, lub wyniki sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania – podlega grzywnie od 500 000 do 1 000 000 złotych.

Zakaz agitacji wyborczej i ogromne kary

Oznacza to, że wszelkie treści agitacyjne zamieszczone przed rozpoczęciem ciszy muszą pozostać nienaruszone. Również ich modyfikacja lub przemieszczanie może zostać uznane za próbę wpływania na wyborców.

O ciszy wyborczej jasno wypowiada się również Policja. Jej przedstawiciele wskazują wyraźnie, że w czasie ciszy wyborczej zakazane jest prowadzenie agitacji wyborczej. Nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień i rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Nie mogą również w tym okresie pojawiać się nowe materiały wyborcze dotyczące poszczególnych kandydatów czy komitetów. Nie można poruszać się też pojazdami, na których zawieszone są lub naklejone materiały wyborcze.

Cisza wyborcza to bez wątpienia świetna okazja, aby chociaż na 3 dni dać sobie spokój z polityką i poświęcić czas rodzinie oraz – z racji, że jest wiosna – na spacery po parku.

noce saunowe

Noce saunowe. To nimi kuszą centra SPA. Czy warto skorzystać?

Ostatni sondaż przed wyborami. Kaczyński pije szampana, Tusk ma problem