w

Młodzi Polacy boją się tego jak ognia. Jest komentarz Andrzeja Dudy

Napięcia związane z wojną na Ukrainie i niepewnym jutrem wywołują zaniepokojenie. Jest ono szczególnie silne wśród młodych mężczyzn.

pobór do wojska 2024 kogo dotyczy
Fot. YouTube

W ostatnim czasie coraz częściej pada pytanie o ewentualny powrót obowiązkowej służby wojskowej w Polsce. Ostatni raz młodzi Polacy otrzymywali powołania w 2008 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło w kwestii bezpieczeństwa. Czy na tyle, by historia zatoczyła koło?

Pobór do wojska 2024. Czy wróci obowiązkowa służba?

Z powodu rosnących zagrożeń ze strony Rosji Polska i jej sąsiedzi stoją przed kluczowym pytaniem: czy w obecnych czasach obowiązkowa służba wojskowa zostanie przywrócona? Po 16 latach od zawieszenia poboru temat ten wraca jak bumerang.

To nie tylko kwestia obronności kraju, ale także – niestety – wielowymiarowy problem, w tym polityczny, finansowy i społeczny. Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Michałem Wodzińskim, naczelnym „Faktu”, na tę chwilę rozwiał wątpliwości młodych osób, ale pozostawił jednak otwartą furtkę.

Jak zaznaczył, choć kwestia obowiązkowej służby wojskowej jest ważna, to jednak „nie była przynajmniej w jego obecności poważnie rozważana”.

Prezydent podkreślił, że decyzja o ewentualnym powrocie do poboru będzie zależała od wielu czynników, w tym kondycji budżetowej i finansowej państwa. Z tym jednak kiepsko.

Zamiast wracać do przeszłości, Polska wydaje się kroczyć ścieżką bardziej nowoczesną. Prezydent Duda wskazuje na plan budowy armii składającej się z zawodowych żołnierzy, ochotników do WOT, rezerwistów oraz ochotników do zasadniczej służby wojskowej

Zdaniem zwierzchnika Sił Zbrojnych RP to model, który ma na celu nie tylko wzmocnienie sił zbrojnych, ale również zapewnienie elastyczności w reagowaniu na współczesne wyzwania bez wywoływania problemów gospodarczych.

Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2024

1 lutego br. kwalifikacja wojskowa wystartowała w całym kraju. Celem est wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się:
1) mężczyzn urodzonych w 2005 r.;
2) mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
3) osoby, które w latach 2022-2023:

  • a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed
  • c) dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;

4) kobiety urodzone w latach 1997–2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;
6) osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

doritos serowe sklad

Doritos wycofane z obrotu. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie

grzegorz małecki

Szef Agencji Wywiadu nie owija w bawełnę. „Spokoju już nie będzie”